
Навіть якщо за вікном немає снігу, наближення Нового року та його перші дні завжди можна відчути завдяки феєрвекам та петардам, що кожної зими вибухають під вікнами мешканців міста.
Де краще купити піротехніку та чи не порушують громадяни закон, коли запалюють її, і хто відповідатиме, якщо святкова «ракета» влучила у чиєсь вікно, – розбирались «Вісті».
ЧОТИРИ ВИДИ
Торгівля піротехнічними виробами в Україні можлива тільки у спеціалізованих торгових місцях, до яких законодавство висуває низку вимог. Зокрема, вони не повинні розташовуватись на перших поверхах ТРЦ, мати відстань не менш ніж 400 метрів від входу до нього. Продавати піротехніку на ринках заборонено, але час від часу ми можемо бачити її там.
«За неналежний продаж і зберігання піротехніки є адміністративна відповідальність – штраф від 599 до 1700 грн. У продавця повинна бути ліцензія на здійснення такої діяльності. На відкритому повітрі торгувати піротехнікою заборонено», – говорить адвокат Андрій Шестеріков. Якщо у реалізатора «вибухового» товару такого документа немає і він продає петарди прямо посеред ринку – можна викликати поліцію чи МНС.
Піротехнічні засоби діляться на чотири категорії. Перша – це безпечні феєрверки, на кшталт бенгальських вогників, які можна «підпалювати» у житлових будівлях. Такі вироби дозволено продавати дітям з 12 років. Другу категорію можна використовувати тільки на відкритому повітрі. Продадуть її дитині, якій уже виповнилось 16 років. До третьої та четвертої категорій належать «професійні» феєрверки, які запалюють під час виступів артистів чи на День міста.
Таку піротехніку продадуть тільки тим, кому вже виповнилось 18 років. «Якщо в 14 років дитина хоче придбати феєрверк другої категорії, то продавець має їй відмовити. Якщо ж все-таки це станеться і дитина під час запуску піротехніки травмувалась – відповідальність нестиме продавець. Але якщо травмувалась людина, якій уже виповнилось 18 років, то відповідальність у такому випадку на виробнику. Знайти його вкрай важко, бо багато таких виробів виготовляють у Китаї. Продавець у такому разі відповідальності не несе», – говорить Андрій Шестеріков.
ПОРУШЕННЯ ТИШІ
За дії дитини з піротехнікою в руках несуть відповідальність дорослі. Повнолітні підлітки самі відповідають за скоєне ними. Якщо феєрверк чи петарду запускають уночі і це порушує тишу – передбачено штраф у сумі від 255 до 2550 грн. Звісно, потрібно мати докази, що саме ця людина порушувала тишу.
«Якщо після запуску «вогник» полетів у вікно чужої квартири чи на її балкон – то відповідатиме той, хто його запустив. Він повинен буде компенсувати завдану майну шкоду. Якщо унаслідок таких дій постраждало здоров’я людини – то може бути і кримінальна відповідальність», – пояснює адвокат.
Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел