2021 рік на Дніпропетровщині був багатий на події культурного життя

2021 рік на Дніпропетровщині був багатий на події культурного життя

31 Грудня 2021 Новини, Цікаве

Попри пандемію коронавірусу рік, що минає, на Дніпропетровщині був багатий на події культурного життя: фестивалі, виставки, концерти, зйомки фільмів, презентації книжок, археологічні відкриття. Одні з них відбулися чітко за планом організаторів, інші через карантин змінили дати проведення й формат. Одні зібрали неочікувано велику кількість відвідувачів офлайн, інші відбувалися у вузькому колі зацікавлених й винятково дистанційно.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

Суспільне Дніпро підготувало свою добірку найважливіших подій культурного життя регіону за 2021 рік.

Старший за Стоунгендж

Навесні 2021 року поблизу на Дніпропетровщині, поблизу села Новоолександрівка, археологи виявили унікальний кромлех (сакральну споруду з каменю). Об’єкт знайшли при розкопках кургану, створеного в епоху ранньої бронзи. Археологи розчистили його центральну частину та дослідили поховання. Тоді відкопали кромлех – коло з 60-вертикально вкопаних кам’яних брил. Цьому об’єкту, кажуть дослідники, понад 4,5 тисячі років.

Кадр з відео дніпровського видання “Інформатор”. Кам’яні брили кромлеха

Влітку журналісти Суспільного побачили, що брили розташовані просто неба без охорони та захисту від несприятливих погодних умов. Громада Новоолександрівки планує зберегти пам’ятку на тому самому місці, де її знайшли. Питання щодо того, у якому вигляді це буде, поки не вирішили.

Суспільне Дніпро. Кромлех в Новоолександрівці

Міжнародний джазфест

Улітку в Дніпрі у форматах онлайн та офлайн відбувся міжнародний джазовий фестиваль. Попри карантин провести захід вирішили офлайн, однак щоб уникнути масового скупчення людей, всі заходи організували в парку імені Шевченка. Працювало близько 10 локацій: тільки одна – основна сцена – була платна.

Фото: jazz-dnepr.com. Джазфест у Дніпрі

2021-ий був роком святкуванням 100-річчя Астора П’яццолли, легендарного аргентинського композитора другої половини XX століття, чиї твори увібрали елементи джазу і класичної музики. Цій даті й присвятили фестиваль.

На джазфорумі в Дніпрі виступав італійський композитор Маріо Стефано Пьєтродаркі, іспанська співачка Buika, французький піаніст Джекі Террассон та інші відомі виконавці.

Міжнародний книжковий фестиваль

У вересні в Дніпрі офлайн провели четвертий міжнародний книжковий фестиваль Book Space. Цього року організатори змогли вмістити в його рамки близько 150 подій. На захід приїздило понад 200 письменників та перекладачів як з України, так і з інших країн світу.

Суспільне Дніпро.  На книжковому фестивалі в Дніпрі

На Фестивальному причалі Дніпра розгорнули кілька книжкових павільйонів, де представляли свою продукцію 80 видавництв. Бібліотеки Дніпра організували продаж списаних книг за символічні 10-20 гривень. Також проводили акцію зі збирання книжок для дітей із зони бойових дій на Донбасі.

Згідно із тендером на сайті Рrozorro, на захід з бюджету міста виділили понад 3 млн грн.

Два нові музеї

2021 року в Дніпрі відкрили для відвідувачів два нові музеї.  У травні відчинив свої двері для всіх охочих створений раніше Музей історії Дніпра. У закладі є близько 3,5 тисяч експонатів, в основному їх принесли жителі Дніпра. Крім звичайної експозиції, в музеї використовують сучасні технології: доповнену реальність та інтерактивні експонати. Всього тут поки п’ять залів, згодом планують відкрити ще кілька.

Суспільне. Дніпро.  Будівля Музею історії Дніпра, поки експонатами зайнятий її перший поверх

А у вересні в місті відкрили музей земляка Вадима Сідура – скульптора, художника та поета ХХ століття. Заклад працює в приміщенні навчально-виховного комплексу №33, де колись навчався митець.

Суспільне Дніпро. У музеї Вадима Сідура

Сідур як художник склався у Москві, але в Катеринославі (нинішньому Дніпрі) він народився й зробив свої перші творчі кроки.

Петриківка

У грудні 2021-го року відзначили 8-у річницю внесення петриківського розпису до репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. З цієї нагоди в Дніпровському музеї українського живопису стартувала культурно-мистецька акція «Святкова Петриківка». Зокрема, презентували виставку майстрів розпису – загалом понад 200 робіт, а також проводили майстер-класи та диспути.

Фото: ДніпроОДА. На виставці “Святкова Петриківка”

А в Дніпропетровському художньому музеї відкрили виставку «Петриківка Василя Соколенка. Майстер та учні». Її присвятили одному з відомих майстрів розпису Василеві Соколенку, у грудні йому могло б виповнитися сто років.

Театральні здобутки

У березні в Дніпрі визначили переможців театрального фестивалю-конкурсу  «Січеславна-2021». Переможців обирали серед творчих колективів Дніпра, Кам’янського, Кривого Рогу, Павлограда та Запоріжжя.

Найкращою виставою для дорослих став «Пейзаж» театру «Академія руху» з Кривого Рогу, для дітей – «Віслючок, який мріяв стати зіркою» Дніпровського міського театру ляльок.

Суспільне Дніпро. “Оргія” в театрі “Віримо!”

Цього року Суспільне Дніпро розповідало про прем’єри дніпровських театрів, зокрема про виставу “Оргія” у театрі “Віримо!” та виставу “Новорічні пригоди геймерів” у театрі ДРАМіКОМ, у створенні якої брали участь кіберспортсмени.

Кіно

У липні в Дніпрі стартували зйомки документального фільму про відомого письменника-земляка «Олесь Гончар. Слово як зброя». Перші кадри стрічки зафільмували на локації, яка мала важливе значення в житті прозаїка, – садибі його старшої сестри Олександри на житломасиві Ломівський, де наразі діє приватний музей Гончара.

фільм про письменника-земляка Олеся Гончара

За словами режисерки Катерина Стрельченко, у зйомках фільму брали участь студенти-філологи Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара, а також професійні актори.

Фільмування завершили, прем’єру планують на 2022 рік.

Нові мурали

Цього року в Дніпрі з’явилося кілька нових стінописів. Так, художник із Франції із псевдонімом Попей створив мурал на стінах Придніпровської академії будівництва та архітектури. На ньому в абстрактній формі зображене місто.

Фото: Суспільне. Дніпро. Мурал Попея

Також у Дніпрі, на вулиці Барикадній, створили мурал «Зельда». Він присвячений ізраїльській поетесі Зельді Шнеєрсон-Мішковській. Частину стінопису відкрили ще влітку, а восени вирішили доповнити малюнок зображеннями відомих місць Дніпра та його міста-побратима Герцлії з Ізраїлю.

Нові мініскульптури

2021 року в Дніпрі відкрили ще чотири мініскульптури проєкту “Відчуй Дніпро”. Тепер їх 11: фанат «Дніпра», печиво «Дніпро», студентська заліковка, трамвайчик, дніпровська ракета, марафонець Дніпра, диригент Гурген Карапетян, міст Олександра Поля, «Кіт Василь», катеринославська цегла, пилосос.

Суспільне Дніпро.  “Ракета”. Одна з мініскульптурок у Дніпрі

Останній мініоб’єкт презентували у середині грудня: це пилосос “Ракета”, який свого часу виготовляли в Дніпрі.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху