Аграрії України можуть отримати бронь від мобілізації на цілий рік, а сама норма про те, що забронювати можна близько 50% працівників може бути збільшена і поширюватись на низку спеціалістів даного сектора. Про це йдеться в публікації «Вістей Придніпровʼя».
ОСОБЛИВІ УМОВИ
Нещодавно Українська зернова асоціація звернулась до уряду із проханням продовжити чинні бронювання військовозобов’язаних, зокрема працівників сектора, аби в них була можливість працювати далі, адже аграрні процеси – технологічно складні і підприємствам важливо, щоб тут працювали вже підготовлені та навчені працівники, бо втрата таких спеціалістів може збільшити ризики внутрішньої загрози продовольчій безпеці держави та вплинути на зниження рівня забезпечення продовольством потреб не тільки армії, а й звичайного населення.
Зернові підприємства залежать від стабільного забезпечення виробничого процесу кваліфікованими кадрами упродовж усього календарного року. Після цього в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький заявив, що для створення умов безпечного збору урожаю працівників аграрного сектора будуть бронювати на рік, а вже існуюча бронь у фахівця галузі буде автоматично пролонгована на три місяці без необхідності подання жодного пакета документів.
«Подальше бронювання буде надаватись на 12 місяців, до цього було шість. У певних професіях, наприклад, трактористи, агрономи, ветеринарні лікарі, є можливість бронювати ту кількість працівників, яка критично необхідна, а не за загальною нормою – 50% від кількості військовозобов’язаних працівників», – заявив Тарас Висоцький. Він зазначив, що на певних напрямках, де потрібні фахівці-аграрії кількість робітників на підприємствах зменшилась до 20%, тому що велика частина людей була мобілізована, інші пішли до війська добровільно.
Таке зменшення співробітників на підприємствах аграрного сектора автоматично збільшило навантаження на тих, хто не мобілізований. Тарас Висоцький зауважив, що і у війську, і на полі потрібні працівники інженерних професій: трактористи, машиністи, елеваторники. Як приклад він навів Одеську область, де торік нестача фахівців в аграрному секторі дійшла до того, що обласна адміністрація запрошувала всіх охочих навчатись потрібних спеціальностей у Центрах зайнятості. Тож аби зберегти вже навчених фахівців для аграрних працівників будуть введені такі особливі умови.
РІЧНИЙ «АБОНЕМЕНТ»
«Нещодавно уряд продовжив бронювання на три місяці, при цьому неважливо, в якій сфері працювала людина. Якщо вона отримала бронь, наприклад, до серпня, то документ буде дійсний до листопада.
Тобто його буде продовжено для тих, у кого строк дії ще не скінчився», – зазначає юристка Анастасія Андреєва. Вона наголосила, що за ці додаткові три місяці Кабінет Міністрів повинен підготувати нову постанову яка буде поширюватись уже на працівників аграрного сектора.
«І хоча Тарас Висоцький пообіцяв, що норматив по броні з 50% буде зменшено до 20% для деяких спеціалістів, на мою думку, все може змінитись, адже Мінагрополітики в цьому питанні обов’язково повинно порадитись із військовими, тобто в цьому плані як по відсотках, так і по спеціальностях можливі зміни», – говорить Анастасія Андреєва.
Вона резюмувала: найголовніше, що повинно зробити підприємство аграрного сектора, аби працівника не мобілізувати, – надати докази того, що без цього співробітника буде важко працювати. Як саме підприємства будуть це робити та за якими критеріями проводитиметься такий «відбір» – поки що невідомо.
«Про те, як будуть доводити необхідність броні для співробітника, підприємствам потрібно думати вже зараз та готувати документи, бо якщо людину мобілізують, а документи про її бронь будуть отримані після цього – то такого фахівця вже неможливо буде звільнити з війська», – зазначила Анастасія Андреєва.
ТАМАРА БЄЛКІНА
фото з відкритих джерел