Українська програма пільгового іпотечного кредитування “єОселя” має хороші перспективи для розширення. У Верховній Раді повідомили про плани докапіталізації компанії “Укрфінжитло”, що реалізує цю програму.
Додаткове фінансування планують отримати завдяки співпраці з міжнародними фінансовими інституціями, зокрема з Міжнародним валютним фондом.
Нові перспективи для розширення програми
За словами голови комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олени Шуляк, наразі ведеться активна робота з МВФ над адаптацією стратегії компанії “Укрфінжитло”. Після завершення цього процесу компанія зможе отримати докапіталізацію.
“Це дасть можливість в рази масштабувати обсяги виданих кредитів”, — наголосила Шуляк, підкреслюючи важливість цього кроку для розширення програми пільгового кредитування.
Вражаючі результати програми
Незважаючи на складні економічні умови воєнного часу, програма “єОселя” продовжує демонструвати вражаючі результати. Станом на квітень 2025 року вже видано майже 16,4 тисячі кредитів на загальну суму близько 27 мільярдів гривень. При цьому програма покриває понад 90% усього іпотечного ринку України.
Найбільшу кількість кредитів було видано у Київській області та місті Києві, що свідчить про високий попит на житло в столичному регіоні.
Хто може стати учасником програми
Програма “єОселя” доступна для повнолітніх громадян України, яким на момент погашення кредиту не виповниться 70 років. Серед основних вимог до потенційних учасників:
- Платоспроможність
- Відсутність власного житла або наявність житлової площі, меншої за встановлені норми (52,5 м² + 21 м² на кожного додаткового члена сім’ї)
- Розташування нинішнього житла в зоні бойових дій або на тимчасово окупованій території
- Відсутність в санкційних списках
- Неучасть в інших державних програмах із забезпечення житлом
Програма пропонує різні відсоткові ставки залежно від категорії громадян:
- 3% — для військових, медичних працівників, науковців та педагогів
- 7% — для внутрішньо переміщених осіб та українців, які не мають власного житла або мають житло з недостатньою площею
Важливі зміни щодо віку житла
Торік уряд вніс суттєві корективи щодо віку нерухомості, яку можна придбати за програмою. Якщо раніше можна було купувати житло віком до 10 років, то тепер акцент зроблено на первинному ринку — для більшості категорій українців доступне лише житло, не старше 3 років.
Особливі умови для внутрішньо переміщених осіб
Для переселенців діють особливі умови участі в програмі. На відміну від інших категорій українців, вони можуть придбати житло на вторинному ринку віком до 10 років (замість 3 років). Єдина вимога — наявність експертного звіту про те, що житло відповідає державним будівельним нормам і придатне для проживання.
Крім того, програму “єОселя” можна поєднувати з державною програмою компенсацій за зруйноване або пошкоджене житло “єВідновлення”. Зокрема, сертифікат “єВідновлення” можна використати як перший внесок при оформленні іпотеки за програмою “єОселя”.
Плани на майбутнє
За словами Олени Шуляк, у найближчих планах уряду — покращення умов програми для внутрішньо переміщених осіб:
- Зниження відсоткової ставки з 7% до 3%
- Зменшення розміру першого внеску з 20% до 15%
Ці зміни мають зробити програму ще доступнішою для переселенців, які потребують нового житла.
Докапіталізація компанії “Укрфінжитло” за рахунок міжнародного фінансування відкриває нові перспективи для розширення програми “єОселя”. Збільшення обсягів пільгового кредитування дозволить більшій кількості українців отримати доступне житло навіть в умовах війни. Особливу увагу в програмі приділяють внутрішньо переміщеним особам, для яких планують створити ще сприятливіші умови участі.
фото з відкритих джерел