Захід, організований за підтримки незалежного онлайн-журналу “Місто і річка”, об’єднав ветеранів, волонтерів, представників місцевої влади та небайдужих мешканців не лише навколо літературного внеску автора в культурну спадщину країни, але й щирої розмови про виклики, втрати, єдність та роз’єднаність, і шляхи до спільної перемоги.
Хочеться бути медіа, яке підтримує свою аудиторію. Запускає певні соціальні зміни. Ми хочемо покращувати і допомагати містянам в цьому. Тому, коли ми почули, що Роман випустив свою першу книгу, нам дуже хотілося його підтримати. Розпочати відверту розмову про єдність та шляхи подолання проблем, які їй заважають, – зауважила Наталя Куліді, співзасновниця онлайн-видання “Місто і річка”.
Роман Мацевко, евакуаційник “Схід SOS” та людина, яка бачила війну зсередини, представив книгу “Тіні минулого” – антивоєнний роман про німецького солдата, який, маючи певні ідеали та цінності на початку, поступово, під тиском страшних реалій, проходить крізь неминучий процес трансформації.
Я почав цю книгу не про війну, а про ті тіні, які переслідують кожного з нас, і вибір – боротися зі злом, прийняти його, або стати частиною зла, – прокоментував Роман Мацевко.
Книга автора розповідає історію звичайного німецького солдата, який, сповнений ідеалів, віри в справедливість і сподівання на краще майбутнє, вирушає на війну. Та на фронті герой усвідомлює, що війна — це не про героїзм, а про руйнування. Вона знищує не лише міста, села, та життя, але й поняття людяності, нівелюючи мораль – красиві гуманні принципи, які починають втрачати сенс. «Віра, що я виживу, надломилася разом із землею під ногами» – так звучить один із уривків книги й таких у книзі чимало — болючих, глибоких, чесних. Адже це книга про зміну, яка неминуча. Про те, що після війни ми вже ніколи не будемо такими, як були до її початку.
Чому німецький солдат? Це мій внутрішній протест проти російських наративів, проти “ми же братья, один народ, одна вера”, — пояснив автор. – Те, що написано в цій книзі – мій особистий досвід, обернутий в текст про ту війну, 40-х років. Адже війна не змінюється, змінюються лише технології.
Після презентації відбулася жвава дискусія між ветеранами, волонтерами та представниками громади. Зокрема порушили теми реінтеграції військових у мирне життя, підтримки ветеранів, ролі місцевого самоврядування, інформаційної політики та роботи з молоддю.
Прозвучала критика на адресу державних структур, які, за словами спікерів, досі не мають ефективної системи супроводу для ветеранів.
Держава не готова прийняти ні 50, ні 100, ні 700 тисяч повернених з фронту. Нам важко, ми працюємо, щось змінюємо, але поки моя думка саме така, – прокоментував Едуард Русанов, амбасадор проєкту Титани.UA, головний спеціаліст із питань ветеранської політики Самарівської міської ради.
Обговорили також питання інформаційної війни та пропаганди. Учасники наголосили, що брак системної інформаційної політики дається взнаки, створюючи сприятливе поле не лише для поширення ворожих наративів, але й внутрішнього конфлікту між громадянами.
Ми маємо поширювати правдиві історії, розвінчувати міфи та формувати завдяки існуючим кейсам усвідомлення єдиної нації, – зазначила одна з учасниць заходу.
Окрему увагу приділили роботі з молоддю. Говорили про необхідність підтримки дитячих гуртків, залучення ветеранів до викладання у школах, збереження патріотичного виховання тощо.
Дискусія завершилася спільною думкою: попри втому, розчарування і виклики, єдність — це процес, який починається з кожного. Та, як зауважила українська волонтерка, голова управління ГО Всеукраїнське об’єднання Патріот Анна Майборода: “З маленьких крапель збирається велика ріка”. Тож, якщо ми згуртуємось — зможемо змінити її русло.
Ліана Охрименко
Днепр сейчас, Місто і річка, Підгородне, Роман Мацевко, Самарівка, Тіні минулого, Украина сегодня, антивоєнний роман, ветеранська інтеграція, волонтерський рух, національна єдність, новини, новини Підгородне, новости Днепра, новости Украины, новости области, патріотичне виховання, презентація книги, суспільна дискусія, інформаційна політика