Про деякі особливості сплати транспортного податку та актуальні питання розповіла начальник Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДПС Катерина Дебела.
Діяльність практично кожного підприємства пов’язана з автотранспортом, тому у платників часто виникають питання, пов’язані з використанням автомобіля на підприємстві. Суб’єкту господарювання при придбанні автомобіля необхідно оформити державну реєстрацію транспортного засобу, сплатити податки та збори, враховувати як впливає придбання автомобіля за грошові кошти або за договором фінансового лізингу чи за кредитні кошти на податковий облік.
Підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, які придбавають у власність легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами МВС України, є платниками пенсійного збору. Якщо підприємство придбало легковий автомобіль, який вже проходив першу держреєстрацію, сплачувати пенсійний збір не потрібно.
Катерина Дебела звернула увагу на те, що наближається строк сплати юридичними особами авансового внеску з транспортного податку за І квартал 2020 року. Юридичні особи сплачують податок авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації (п.п. 267.8.1 п. 267.8 ст. 267 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755 –VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ)). Таким чином, 29 квітня закінчується строк сплати юридичними особами авансового внеску з транспортного податку за І квартал 2020 року.
Декілька слів про загальні моменти стосовно транспортного податку.
Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі.
Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 розд. ХІІ ПКУ).
Відповідно до п. 267.4 ст. 267 розд. ХІІ ПКУ ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПКУ.
Згідно з п.п. 267.6.4 п. 267.6 ст. 267 розд. ХІІ ПКУ платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Більш детально Катерина Дебела розповіла про особливості сплати транспортного податку підприємством, що використовує у своїй діяльності автомобільний транспорт. Це може бути як власний, так і орендований автомобіль.
Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою – платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
У разі передачі транспортних засобів у фінансовий лізинг (оренду), платником транспортного податку є орендодавець (юридична чи фізична особа – власник легкового автомобіля) щодо транспортних засобів, зареєстрованих в Україні згідно з чинним законодавством. При цьому Декларація з транспортного податку подається за місцем реєстрації об’єкта оподаткування протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а сплата податку здійснюється з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
У разі продажу автомобіля транспортний податок сплачується за період з 1 січня року, в якому продано автомобіль (перейшло право власності до нового власника) до початку того місяця, в якому продано автомобіль.
Трапляються випадки незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем. У разі викрадення автомобіля відповідно до норм п.п.267.6.8 ПКУ транспортний податок не сплачуватиметься з місяця, наступного за місяцем викрадення, якщо факт викрадення підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
У разі повернення викраденого автомобіля податок сплачується з місяця, в якому автомобіль було повернуто відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник податку зобов’язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання.
У разі спливу п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років (п.п 267.6.7 п. 267.6 ст. 267 ПКУ). Юридична особа, яка має зареєстрований в Україні згідно з чинним законодавством власний легковий автомобіль, обчислює суму транспортного податку за період, який починається з 1 січня звітного року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років.
Податок сплачується за місцем реєстрації об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Звертаємо увагу платників, що Державна податкова служба України здійснює публікацію інформаційних листів із роз’ясненнями найактуальніших тем для платників. Інформаційні листи можна завантажити на офіційному сайті:
https://tax.gov.ua/podatki-ta-zbori/informatsiyni-listi/