Енергетична незалежність Молдови: прорив попри виклики російської пропаганди

Енергетична незалежність Молдови: прорив попри виклики російської пропаганди

2 Лютого 2024 Новини, Світ

Днями в Бухаресті відбулася зустріч українських журналістів з відомим експертом в галузі енергетики республіки Молдова Серджиу Тофілатом. У події взяли участь представники Дніпропетровської обласної огранізації НСЖУ.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

Темою обговорення стала енергетична безпека в республіці Молдова та те, як непростою ситуацією користується російська пропаганда.

А хвилюватися росіянам є через що:

  • Найбільше кремлівців непокоїть те, що ми зуміли побороти залежність від російського газу і вже рік не купуємо цей газ. Вони нас більше не можуть шантажувати. Тобто Кремль найбільше непокоїть те, що ми перейшли на закупівлю газу на європейській біржі та у європейських трейдерів. Тому всі дії, які вживає уряд із закупівлі газу в інших постачальників, – це і є основною метою російської пропаганди, – говорить експерт.

Якщо проблему газу в Молдові вирішили, то з електроенергією все не так просто.

Як відомо, головне джерело електроенергії в цій країні – це молдовська регіональна електростанція, що знаходиться на території окупованого Придністров’я. Вона забезпечує 70-85% електричних енергопотреб Молдови. Працює ця ТЕС завдяки російському газу, що надходить через український газопровід.

Але через повномасштабне вторгнення росії Україна планує припинити транзит. Поставки газу продовжуватимуться до грудня 2024-го року, аби у Молдови був час знайти нове джерело електроенергії. Це реально, але непросто і недешево:

Єдина лінія електропередач, через яку ми можемо отримувати електроенергію з Румунії, проходить через молдавську ДРЕС, через Тираспіль, – зазначив Тофілат.

Звісно, коли транзит відбувається через окуповану росією територію, гарантувати енергетичну безпеку неможливо.

У листопаді 21-го року було підписано договір щодо будівництва лінії “Кишенів-Вулканешти”, яка дозволить отримувати електрику з Румунії безпосередньо, минаючи Придністров’я. Через півтора-два роки роботи мають бути завершені. Відповідно, ми повністю позбавимося цієї залежності, – пояснює пан Серджиу.

Але які наслідки це матиме для Придністров’я?

Не таємниця, що росія всі ці роки постачала у квазіреспубліку газ безкоштовно, як для свого сателіта (проте рахунки за нього виставляли Молдові).

Ця схема успішно працювала донедавна і приносила неабиякий прибуток придністровським “царькам”, саме на безкоштовному газі тримається вся їхня “економіка”. Але за всі ці роки, маючи можливість не платити росії, у ПМР не потурбувались про створення альтернативних джерел електроенергії. Отже без російського газу квазіреспубліка незабаром збанкрутує.

Однак разом з поплічниками окупантів постраждає мирне населення, що дуже непокоїть молдовську владу. Тому експерти закликають вже сьогодні  розмірковувати над планом м’якої реінтеграції.

Проблема полягає не тільки в тому, як і де ми купуватимемо газ та електрику, щоб поставляти їх мешканцям лівобережжя. Там тарифи зростуть десь у 15-20 разів. Зарплати не зростуть. Виходить, що у людей не буде можливості платити за квитанції і їм відключать цей газ та електрику, – переживає Серджиу Тофілат за мешканців Придністров’я.

Але хороші новини, за словами пана Серджиу, полягають у тому, що енергокриза може призвести до глобальних змін в усьому регіоні. Без безплатного окупантського газу ПМР, не виключено, буде змушена повернутися до складу Молдови. І на мапі Європи зникне одна з “сірих зон”, які так полюбляє створювати країна-агресор.

Єва АВРАМЕНКО

(Матеріал створений за участю CFI, Французького агентства з розвитку ЗМІ, у рамках проєкту Hub Bucharest за підтримки Міністерства закордонних справ Франції).

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху