З походженням кукурудзи досі пов’язано безліч містичних таємниць та навіть паранормальних загадок. Справа в тому, що кукурудза є чи не єдиною культурою, дикого пращура якої так і не знайшли. Складається враження, що на землі вона з’явилася вже в культурному та звичному для аграріїв вигляді, а той факт, що золотисті початки кукурудзи не можуть вирости без підтримки і втручання людини є досить дивним. Кукурудза, на відміну від інших рослин не здатна самостійно розмножуватись і давати потомство, а якщо стиглий плід впаде на землю він просто зітліє під сонячними променями і зникне. Деякі вчені навіть стверджують, що кукурудзу подарували землянам інопланетні гості, яких древні племена, можливо, вважали своїми богами.
Від легенд до достовірних фактів
Офіційно батьківщиною кукурудзи вважається Америка, де культуру вирощували з найдавніших часів. Детальні дослідження підтверджують, що вона є найдавнішою хлібною рослиною на нашій планеті, адже під час археологічних розкопок в Перу було віднайдено кукурузні початки, датовані 5 тисячоліттям до нашої ери.
В 50-х роках минулого сторіччі у Мексиці (долина Ріо-Гранде) на глибині в 70 метрів дослідники виявили 750 кукурудзяних початків. Вони суттєво відрізнялись від сучсасних сортів дрібним розміром насіння та плодів і були вкриті листям лише на третину, проте сумнівів у тому, що знайдена культура саме кукурудза ні в кого не виникло. Ця знахідка вказує, що вирощувати кукурудзу почали майже 10 тисяч років тому.
На батьківщині кукурудзу називають маісом, адже саме таку назву дали культурі древні племена майя. Достовірно відомо, що вони вирощували декілька сортів рослини, серед яких були:
- ранньостиглий сорт “Пісня півня”, який достигав вже за два місяці після появи сходів;
- сорт “Маіс-дівчина” — достигав за 3 місяці;
- пізньостиглий сорт “Маіс-старенька” — до повного достигання якого проходило щонайменше 6 місяців.
Індіанці вважали маїс божеством, поклонялися йому як священній рослині і навіть влаштовували пишні свята на його честь. Про ці факти свідчать знайдені фігурки богів та богинь із кукурудзяними початками в руках, які було виявлено під час дослідження древніх стоянок людини, малюнків племен майя та ацтеків.
До Європи маїс потрапив у 1946 році, куди його доставив Христофор Колумб із своєї другої поїздки до Америки. Маїсом кукурудзу кличуть не лише на батьківщині, але й Європі і лише на просторах пострадянського простору. Ця назва має цурецьке походження, де культуру називають кокороз, її можна зустріти також у Болгарії, Сербії, Угорщині, та інших країнах, що знаходились деякий час під владою османів, а в Румунії кукурудзою іменують лише початок.
Перше знайомство словянських народів із кукурудзою відбулося під час російсько-турецької війни 1806-1812 років, коли до Росії відійшла Бесарабія, де ця культура вирощувалась досить активно, і саме звідти вона потрапила до України.
Завдяки професійній селекції південна культура розповсюдилась і на північ, а сьогодні займає почесну третю позицію рейтингу хлібних культур світу. Сучасні гібридні сорти, якісне та оригінальне насіння, які можна замовити у bizontech/, можуть зростати у будь-яких кліматичних умовах, стійкі до хвороб, та засухи.
Окрім продукту харчування кукурудза також широко використовується в якості кормової культури, виробництва силосу та кормового борошна із стебла рослин. Висушене стебло кукурудзи слугувало відмінним паливом, а зола, що після нього лишалася — мінеральним добривом. Використовують кукурудзу також в хімічній промисловості та медицині.