Лікарняні планують виплачувати по-новому

Лікарняні планують виплачувати по-новому

7 Травня 2021 Новини, Україна

Міністерство соціальної політики хоче внести зміни до Закону України «Про обов’язкове державне соціальне страхування», зокрема, розроблено новий законопроєкт.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

Зараз він на стадії обговорення. Експерти зазначають, що документ має як позитивні наслідки для українців, так і негативні.

ЛІКАР-РЕВІЗОР

Серед інновацій – оплата лікарняного. Якщо раніше перші п’ять днів хвороби працівника відшкодовувало підприємство, а ще п’ять – Фонд соціального страхування, то в новому законопроєкті передбачається, що роботодавець тепер відшкодовуватиме співробітнику 10 днів лікарняного, а вже далі гроші виплачуватиме Фонд соцстраху.

«Наші державні діячі порахували статистику і виявили, що переважна більшість лікарняних дається на 10 днів, після чого людина виходить на роботу. І хочуть запровадити таке нововведення, аби зекономити державні кошти і перекласти всю суму виплат на роботодавця», – говорить адвокат Андрій Верба.

Також передбачено, що у Фонді соцстрахування з’явиться такий собі лікар-ревізор, який перевірятиме доцільність видачі лікарняних.

«Якщо він знайде докази, що шпитальний лист виписано необґрунтовано й оплачено з коштів Фонду, то роботодавець і робітник сплатять штраф та пеню за отримані під час лікарняного гроші», – сказав Андрій Верба.

Також планують змінити і саму частину виплат. Зараз, якщо людина має вісім років стажу, то їй «видають» повну зарплатню. Цю норму хочуть переглянути і збільшити в два рази. Отже, щоб отримати 100% зарплати під час хвороби, потрібно мати 20 років стажу. «Розмір допомоги змінять так: якщо страховий стаж людини – близько п’яти років, вона отримуватиме 50% середньої заробітної плати як лікарняні, від п’яти до 10 років – виплатять 60%, від 10 до 15 років – виплати складуть 70%, від 15 до 20 років – це 90% середньої зарплатні», – сказав Андрій Верба.

Нині ці цифри значно менші і розраховувати на 50% оплати за лікарняний можуть ті, хто офіційно пропрацював лише три роки.

ЕЛЕКТРОННИЙ РЕЄСТР

У новому законопроєкті є і позитивний момент – це введення електронного реєстру лікарняних. «Доступ до такого реєстру матимуть лікар, роботодавець та Фонд соціального страхування. Це дасть змогу зменшити бюрократію, відмовитись від друку паперових бланків та заощадить кошти держави, а також виключить корупційний складник. Коли людину звільняли з роботи, вона йшла до лікаря, брала заднім числом лікарняний та потім через суд відновлювалась на посаді, говорячи, що її було звільнено під час хвороби», – зауважив Андрій Верба.

Він наголосив, що закон тільки обговорюють і поки що не йдеться про його остаточний варіант та прийняття Верховною Радою. Економічні експерти говорять, що держава хоче зекономити гроші Фонду соціального страхування і пере­класти його функції на роботодавців. Зобов’язання працедавців оплачувати всі 10 днів лікарняного співробітнику зумовить збільшення собівартості продукції та послуг.

ВІДНОВИЛИ ВИПЛАТИ

Поки що Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт, який передбачає виплату лікарняних у разі тимчасової непрацездатності особи, якщо її хвороба не пов’язана з нещасним випадком на виробництві. Якщо документ ухвалять, він набере чинності з кінця червня 2021 року.

Нагадаємо, через правову колізію під час прийняття Закону «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» у березні цього року депутати допустили «технічну» помилку й затвердили норми, які технічно унеможливлюють виплати лікарняного, якщо людина не проходить реабілітацію та не отримала травму на виробництві, а просто захворіла на грип чи зламала ногу на вихідних. Нині Верховна Рада цю помилку виправила. Фонд соціального захисту заспокоює громадян, які нині перебувають на лікарняному через будь-яку хворобу – свої виплати вони отримають, як завжди.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху