У Дніпропетровській області завершено четвертий щорічний фестиваль «Діти вивчають країну». Цьогоріч діти регіону долучились до археологічних розкопок співробітників історичного музею ім. Яворницького у селищі Токівське Апостолівського району, де досліджували місце стоянки древніх людей.
«Тамтешньою територією ми зацікавились ще у 2012 році. Тоді почали перевіряти свідчення місцевого краєзнавця Ю. Сергійчука про існування на околиці села залишків козацького зимівника XVII — XVIII ст, які активно знищуються незаконними діями шукачів старовини. Під час розкопок ми виявили кам’яний заклад дугоподібної форми у вигляді майданчика зі щільно підігнаних одне до одного каменів. У 2018-му в перший рік фестивалю повернулись сюди на дослідження вже за підтримки комунального підприємства «Центр народної творчості «Дивокрай», вихованці якого залюбки долучились до розкопок. Фінансування робіт відтоді здійснюється за участі Дніпропетровської обласної ради», — розповів зав. відділу археології Дніпропетровського історичного музею та очільник експедиції Олександр Старік.
За шість років роботи площа розкопів в с. Токівське склала 1407 м². Цьогоріч освоєно 184 м².
«Цьогорічне дослідження вказало на наявність трьох етапів існування пам’ятки: середня бронзова доба (культурне коло Бабине), доба пізньої бронзи (Сабатинівська культура) та ранній залізний вік, — зазначив Віктор Боняк, директор КП «Центр народної творчості «Дивокрай» Дніпропетровської обласної ради». — Під час розкопок юні археологи та досвідчені фахівці відшукали низку цікавих знахідок. Серед них — фрагменти ліпного та гончарного посуду з орнаментом прокреслених ліній, шнуровим, гребінцевим та ямочним штампом. Крем’яні знаряддя праці, кістки дрібної рогатої худоби та великих копитних тварин».
Найцінніша знахідка — кам’яна стела доби бронзи. Вона стане 103-ю пам’яткою найбільшої в Україні колекції кам’яної пластики кочових народів історичного музею.