На Дніпропетровщині з липня розпочались перевірки підприємств інспекторами з праці. Продовжуватимуться вони до жовтня. За перший тиждень працівники Держпраці разом з податковою виявили 20 працівників різних приватних підприємств, які не мали договору з працедавцем.
ТРУДОВІ ДОГОВОРИ
З початку року ГУ Держпраці в області почало проводити інформаційну кампанію щодо інформування підприємців про відповідальність за неоформлених робітників і відсутність трудових договорів. «Головна наша задача – не накладання штрафів, а доведення до суб’єктів господарювання необхідності дотримання вимог законодавства про працю в частині прийняття на роботу працівників шляхом укладання трудового договору. Роботу провели у 5 тис. суб’єктів господарювання в області, зараз перевіряємо, як вони до нас дослухались», – говорить перший заступник начальника ГУ Держпраці в області Ігор Осадчий.
Такі перевірки почались з 1 липня та триватимуть по 1 жовтня. За перший тиждень інспекторами було виявлено 20 неоформлених працівників. Нині завітати з перевіркою до підприємства інспектори Держпраці можуть за зверненням громадян, які працювали на підприємстві неоформленими або знають, що на фірмі не підписують трудових договорів. Ще однією підставою для інспекторів – є результати проведеної інформаційної кампанії, за якими складали відповідні службові записки, де говорилось вбачають інспектори чи ні наявність неоформлених працівників в установі.
«Кого і коли будуть перевіряти не знають навіть інспектори. Вони можуть прийти в будь-який час доби, у вихідні чи після 18 години, залежно від того, коли працює суб’єкт господарювання. Власники підприємства можуть не допустити інспектора до перевірки, якщо той не надасть посвідчення або відмовиться зареєструватись в журналі перевірок. У разі якщо суб’єкти господарювання будуть здійснювати перешкоди – не надаватимуть документів, не допускатимуть до перевірки без наявних законних підстав, вони отримають адміністративний штраф у розмірі 96 тис. грн», – говорить Ігор Осадчий.
ПОКАРАННЯ – ШТРАФ
У разі виявлення на підприємстві робітників, які не підписали трудовий договір з роботодавцем, останнього чекає штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат, тобто 60 тис. грн за одного працівника. Якщо у підприємця в останні два роки вже були виявлені такі «неофіційні» робітники, то адміністративна відповідальність зростає до 180 тис. грн за людину.
«Найбільше неоформлених працівників в аграрному секторі, будівельній сфері та в закладах харчування. В останньому тільки з одним з трьох робітників укладають трудовий договір», – сказав Ігор Осадчий.
Він зазначив: якщо людина працює без трудового договору, вона не тільки не має трудового стажу, але й при травмуванні на виробництві не отримає компенсації, а роботодавець часто навіть не дбає про безпеку таких робітників.
ТАМАРА БЕЛКІНА
фото з відкритих джерел