Чим тепліше стає на вулиці – тим частіше мешканці Дніпропетровської області можуть побачити біля водойм, у зелених зонах та навіть біля будинків змій. Активізуватись вони починають весною, з потеплінням. А все через любов плазунів до тепла та пошуку їжі. Спеціалісти кажуть, що загрози людині міські змії не несуть, а щоб вони не нападали – не чіпайте їх.
ПРИЧИНА АКТИВНОСТІ
Улітку змій можна побачити не тільки біля водойм, а у дворах приватних будинків чи біля ресторанів. На Дніпропетровщині зустрічається 8 видів змій, з них лише два є отруйними – це гадюка звичайна та степова. Розпізнати їх можна за зигзагоподібною смугою на хребті, але в місті вони не водяться. Здебільшого їх можна побачити у балках та соснових лісах. У місті найчастіше люди помічають полозів та водяних вужів – вони не отруйні, але можуть напасти.
«Причина, через яку люди все частіше бачать змій у місті, – це активна забудова їхнього природного середовища. Зазвичай вони живуть біля водойм, але коли там розпочинається будівництво, плазуни повинні шукати собі нове житло. Намагаються обирати тихі, спокійні місця та найбільше полюбляють селитись там, де є доступ до води. Бо, наприклад, водяний вуж полюбляє ласувати рибою маленьких розмірів», – розповідає біолог Роман Суренко. За його словами, змії не нападають першими, а вкусити можуть тільки якщо відчують агресивні дії з боку людини чи собаки.
«Краще обходити плазунів десятою дорогою. Якщо побачили змію – не треба намагатись вбити її, наприклад, палкою; не потрібно її брати до рук, а найкраще – повільно відійти від того місця, де вона знаходиться, та викликати рятувальників. Якщо змії заподіяти шкоди – вона може вкусити. Наприклад, якщо ненавмисно наступити на неї під час прогулянки. Перша вона не атакує», – говорить Роман Суренко.
ДОПОМОГА ПОСТРАЖДАЛОМУ
Щороку на Дніпропетровщині реєструють близько 30 випадків укусів змій, здебільшого це гадюка. Вона неотруйна. В цьому році вже п’ятеро мешканців області звернулись по допомогу до лікарів.
«Якщо вкусила змія, потрібно обробити рану антисептиком та накласти пов’язку з паперової серветки чи носовичка, за можливістю – прикласти холод та знерухомити кінцівку. Не можна накладати джгут, припікати рану вогнем або відсмоктувати отруту. Потрібно якомога скоріше звернутись до лікарів», – зазначив завідувач відділення лікування гострих отруєнь міської клінічної лікарні №4 Олександр Михайленко.
Серед супутніх симптомів, які можуть виникнути в людини, яку вкусила змія, – це головний біль, запаморочення, блювота, порушення дихання та серцевого ритму.
ТАМАРА БЄЛКІНА
фото із відкритих джерел