НБУ встановить ліміти на вихідні карткові перекази між фізичними особами

НБУ встановить ліміти на вихідні карткові перекази між фізичними особами

4 Червня 2024 Економіка, Новини

З метою боротьби зі злочинними переказами через картки підставних фізичних осіб  Національний банк України планує встановити ліміти на вихідні карткові миттєві перекази між фізичними особами.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

Про це повідомили голова НБУ Андрій Пишний та його заступник Дмитро Олійник на зустрічі з журналістами, передає Укрінформ.

«Вважаємо доцільним встановити ліміти для вихідних P2P-переказів з рахунків фізосіб у 100 тис. грн на місяць та обмежити кількість таких переказів 30 транзакціями впродовж місяця. За нашими підрахунками, такі ліміти операцій не вплинуть на діяльність 95-98% клієнтів банків. Натомість проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб, стане складніше та дорожче», – зазначив Дмитро Олійник.

Також можливе створення реєстру скомпрометованих карток, які використовували для подібних операцій, після зміни законодавства. Водночас обмежувати вхідні транзакції не планують, аби не ускладнювати діяльність волонтерів, які збирають донати. За наявності підстав та підтверджень для волонтерів ліміти вихідних P2P-переказів можуть збільшувати за рішенням фінмоніторингу банку.

Андрій Пишний зазначив, що починаючи з осені 2023 року НБУ фіксує аномальне зростання обсягів P2P-переказів по системі, а також зростання кількості карток, з яких здійснюються такі перекази та середніх сум переказу в окремих банків-емітентів.

«Один із найбільших банків-емітентів передав інформацію в НБУ щодо виявлених дропів – це понад 10 тис. клієнтів лише за жовтень-грудень 2023 року. Інший банк виявив понад 4 тис. скомпрометованих карток за цей самий період. Можемо констатувати, що через унеможливлення застосування інших шахрайських схем, злочинці почали активно «розкручувати» схему з дропами», – повідомив Пишний.

За даними НБУ, обсяги подібних переказів, які виконують роль транзакційного забезпечення тіньової економіки, можуть становити мільярди гривень. При цьому використовуються картки фізосіб, які свідомо надають зловмисникам свої персональні дані. Потім через їхні картки проводять не характерні для фінансового стану власників платіжні операції на мільйони гривень на день.

У НБУ переконані, що встановлення лімітів вихідних переказів унеможливить використання злочинної схеми за допомогою дропів, через що бюджет недоотримує до 1 млрд грн щомісяця.

«Остаточно масштаб проблеми використання «дропів» оцінити зараз важко через імітацію звичайної поведінки фізичної особи, але НБУ зібрав детальну статистику майже по 700 унікальним клієнтам, які отримали на свої рахунки 1,6 млрд грн за 2023 рік», – додав голова НБУ.

фото з відкритих джерел

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху