Держархів області підготував виставку до 80-ї річниці звільнення Дніпропетровщини від фашистських загарбників. Це 26 експонатів – переважно оригінальних документів, що зберігаються у фондах. Про це повідомили у Дніпропетровській обласній військовій адміністрації.
«Протягом багатьох років доступ до цих документів був обмежений. Все через те, що в них містяться відомості про колаборантів окупаційної влади. Ми вперше сьогодні оприлюднили їх», – розповідає головний науковий співробітник державного архіву області Ніна Киструська.
Ці матеріали стали підґрунтям для складання актів збитків, нанесених державі та мешканцям в роки війни. Тільки для території Дніпропетровщини – це 30 мільярдів карбованців.
«Деякі з цих альбомів були представлені на Нюрнберзькому процесі, – підкреслила Ніна Киструська. – Облдержархів у свій час оприлюднив хронологічні довідки в збірнику. Туди увійшли найцікавіші та найбільш змістовні документи. Вони висвітлюють хронологію подій звільнення».
Звільнення Дніпропетровщини почалося в серпні 1943-го. Півроку тривали бої, додає пані Ніна. Останні населені пункти визволили в березні 1944-го. За час окупації населення регіону зменшилося на півмільйона.
«Тільки в обласному центрі знищили понад 29 тисяч мирних жителів і 30 тисяч військовополонених. Але ця цифра неповна, тому що німці вели окремо облік єврейського населення. Всі ці документи, які підтверджували масові обстріли, вивезли», – зазначає науковиця.
Днепр сейчас, Дніпро, Друга світова війна, Нюрнберзький процес, Ніна Киструська, Підгородне, Украина сегодня, визволення, виставка, втрати війни, держархів, колаборанти, нацистські окупанти, новини, новини Підгородне, новости Днепра, новости Украины, новости области, історична пам'ять, історичні документи