Ухвалені зміни до Податкового кодексу, які збільшують ставки податків та рентних платежів для великого бізнесу, не позначаться на вартості житла для кінцевих споживачів. Таке переконання висловили у Міністерстві фінансів, однак учасники ринку не розділяють урядового оптимізму, пише «Слово і Діло».
Опитані експерти та девелопери наголошують на простій істині: ПДВ завжди включений в кінцеву вартість товару, тому в підсумку за все заплатить споживач.
«Будь-якого роду витрати, які виникнуть на ринку, так чи інакше ляжуть на плечі кінцевого покупця», – наголосив виконавчий директор девелоперської компанії ENSO Раміль Мехтієв.
За словами керівного партнера компанії DC Evolution Андрія Рижикова, у Мінфіні цього «або не розуміють, що навряд, або просто хочуть уникнути гніву людей».
«Собівартість будівництв і так зростає, ціна продажу нерухомості збільшується на 10-15% в рік. Додаткове податкове навантаження в кінцевому підсумку може призвести до зниження активності покупців, оскільки в них не буде можливості купувати таку дорогу нерухомість», – попереджає Рижиков.
За його словами, пропоновані урядом зміни передбачають обкладання ПДВ операцій з продажу об’єктів навіть в тих випадках, де юридична особа виступає посередником між забудовником і кінцевим покупцем.
У ланцюжку будівництва житла присутні декілька юридичних осіб. Наприклад замовник, девелопер та підрядники.
У разі запровадження нового закону, на кожного з учасників цього процесу лягатиме тягар у 20% ПДВ, який наприкінці може дійти до майбутнього власника житла, наголошує старший юрист юрфірми Asters Вікторія Демиденко.
Окрім того, податкова ініціатива уряду збільшить вартість квартир на «первинці» щонайменше на 5%.
За словами представника однієї з девелоперських компаній, податкові зміни найсильніше вдарять по забудовникам, що використовують для фінансування будівництва компанії з управління активами. Компаніям доведеться платити з маржі на 16% більше, ніж сьогодні.