ХВОРОБА «ПОМОЛОДШАЛА»
Профілактика, діагностика та обізнаність про рак шийки матки дадуть можливість жінці зменшити ризики виникнення хвороби та швидше виявити ознаки захворювання. Серед факторів, які можуть спричинити рак – зараження вірусом папіломи людини або інфекціями, що передаються статевим шляхом, наявність багатьох сексуальних партнерів або раннє статеве життя, невиліковні запальні недуги.
«Усі ці чинники призводять до того, що хвороба «молодшає». За останні 10 років захворюваність на рак шийки матки серед жінок віком 25-29 років збільшилась на 36%, серед тих, кому виповнилось від 30 до 34 років, – на 72%; від 35 до 39 – на 43%. Якщо раніше ця патологія переважно вражала жінок старшої вікової групи, то нині ми бачимо «омолодження». Серед жінок віком 25-30 років у 40% рак шийки матки є однією з основних причин смертності, після раку молочної залози», – говорить лікарка-онкогінекологиня Дніпропетровського обласного клінічного онкологічного диспансеру Юлія Заворотня.
Вона зазначила, що за останні 20 років хвороба має великий приріст в усьому світі. Якщо онкологічні хвороби інших локалізацій мають приріст від 2 до 6%, то рак шийки матки – від 27 до 68,5%, залежно від вікової групи.
«За 2022 рік на Дніпропетровщині маємо показник занедбаності 43% – це жінки, в яких хвороба вже дійшла до 3-4 стадій розвитку, коли вже неможливо жінці зберегти репродуктивну функцію», – зауважує Юлія Заворотня.
ВІЗИТ ДО ЛІКАРЯ
Причину такої кількості занедбаних стадій хвороби лікарі пояснюють двома факторами. Перший – рак шийки матки на початкових етапах протікає безсимптомно.
«На початку хвороба не має симптомів. Ознаки з’являються, вже коли захворювання переходить на більш серйозні стадії. Розпізнати рак можна за появою кров’янистих виділень між місячними, після менопаузи або статевого акту, болі у ділянці малого таза, проблеми із сечовипусканням, випорожненням, набряки ніг, кров у сечі», – говорить Юлія Заворотня.
Вона зазначає, що виявити недугу на початковій стадії може лікар-гінеколог. Для цього жінка повинна проходити огляд раз на рік.
«Ви можете 5-10 років не відвідувати гінеколога, пояснюючи це тим, що на візит не було часу: проблеми вдома, дитина хворіла, роботи було багато тощо. Але що таке час? Це найцінніше. Якщо він втрачений, його повернути неможливо. Я завжди наводжу приклад, що жінка витрачає на манікюр близько двох годин мінімум раз на три тижні. А гінеколога потрібно відвідати лише один раз на рік. Тобто, на манікюр вона час знаходить, а на піклування про своє здоров’я – ні. Якщо не стежити за станом власного організму – зовнішня краса вже буде не така важлива. За здоров’ям потрібно слідкувати краще, ніж за дизайном нігтів», – говорить Юлія Заворотня.
ПРОФІЛАКТИКА ДЛЯ КОЖНОЇ
За словами лікарів, рак шийки матки може розвиватися роками, тому що основний його «провокатор» – папіломавірусна інфекція – дуже підступна та чекає свого часу для активного розвитку.
«Не виникає рак, коли людина була здорова і вмить стала хворою. Для цього потрібно пройти багато стадій розвитку хвороби: передпухлинний стан, початкову стадію і на всіх цих етапах усе лікується. Будь-яке лікування раку, коли потрібно оперативне втручання чи променева терапія, настільки радикальне, що «скалічить» жінку – вона втрачає репродуктивну функцію через цю патологію. Рак шийки матки – це хвороба, яка має бути профілактована», – запевняє Юлія Заворотня.
Вона наголошує, що для дівчаток, які ще не мали статевих стосунків, найкраща профілактика – вакцинація від папіломавірусної інфекції; для тих, хто уже живе статевим життям – це регулярний огляд.
ТАМАРА БЄЛКІНА,
ФОТО ІЗ ВІДКРИТИХ ДЖЕРЕЛ
Днепр сейчас, Дніпропетровська область, Підгородне, Рак шийки матки, Украина сегодня, Юлія Заворотня, вірус папіломи людини, діагностика, захворювання, новини, новини Підгородне, новости Днепра, новости Украины, новости области, огляд у гінеколога, омолодження хвороби, онкологічний диспансер, профілактика