В Україні передбачена допомога на поховання померлої людини. Отримати її можна у Пенсійному фонді. Гроші виплатять тому, хто займався похованням небіжчика. «Вісті Придніпровʼя» дізнавались, як відбувається зазначена процедура.
Головні претенденти
Допомога на поховання для пенсіонера і для працюючої людини – різна. Так, якщо людина працювала та сплачувала внески до Фонду державного соціального страхування, то її родина може отримати допомогу у сумі 4,1 тис. грн.
«До таких родичів належать батько, мати, дідусі, бабусі за прямої лінії спорідненості, чоловік чи дружина, діти, брати, сестри та онуки, які ще не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років за умови, якщо три останні категорії не мають працездатних батьків. Неповнолітня особа,яка здобуває освіту , може претендувати на виплати, якщо їй не виповнилось 23 роки», – сказав начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак.
Він також зазначив, що не вважаються такими, що перебували на утриманні померлого, члени родини, які мали самостійні джерела засобів до існування – одержували зарплату, пенсію тощо. А повне утримання означає, що людина в матеріальному плані повністю залежала від померлого і її доходи були постійним і основним джерелом засобів для існування.
Різні суми
Якщо сума допомоги на поховання працюючої людини не залежить від її зарплати, то аналогічні виплати у разі смерті пенсіонера різняться і залежать від пенсії, яку отримував небіжчик.
«Допомога виплачується у розмірі двох пенсій, що отримував пенсіонер на момент смерті. Якщо людина була звільнена з військової служби, то допомога виплачується у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – сьогодні це 13,4 тис. грн, за умови, що поховання було не за рахунок державного бюджету», – зазначив Юрій Козак. Він додав, що допомога виплачується тим особам, які займалися похованням померлого.
Куди звертатись
Для отримання допомоги слід звернутись до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду. Гроші виплачуються шляхом зарахування на банківський рахунок людини, яка здійснювала поховання. Отримувач допомоги із собою повинен мати документи – свій паспорт та свідоцтво про смерть людини, яку він поховав.
«Уся процедура з оформлення виплати тривала кілька хвилин. Я показала адміністратору необхідні папери, написала заяву на отримання допомоги та упродовж наступного місяця гроші були перераховані на мій рахунок», – говорить мешканка Дніпра Тетяна Вікторіва. Влітку вона поховала чоловіка-пенсіонера, а після похорон звернулася до сервісного центру ПФУ.
«Якщо одержувач не має банківського рахунка, то виплата здійснюється через міжнародну платіжну систему «Швидка копійка»: заявник у будь-якому відділенні Ощадбанку може отримати кошти, звернувшись із паспортом та ідентифікаційним кодом», – сказав Юрій Козак.
Під час звернення із собою потрібно мати оригінали таких документів: паспорт та ідентифікаційний код, заява про виплату допомоги – її можна написати під час звернення, свідоцтво чи довідку про смерть людини або витяг із Держреєстру актів цивільного стану громадян про смерть, а також реквізити свого банківського рахунка.
«Якщо пенсіонер помер за межами України та реєстрація смерті проведена компетентними органами іноземної держави, законодавством якої не передбачено видачі витягів та довідок, визначених в українському правовому полі, заявник надає свідоцтво про смерть або інший документ, легалізований відповідно до законодавства», – зауважив Юрій Козак. Строк звернення за отриманням допомоги на поховання пенсіонера не обмежується в часі.
Тамара Бєлкіна,
фото з відкритих джерел