Верховна Рада України готує до розгляду комплексний законопроєкт про регулювання та оподаткування віртуальних активів. Новий документ має кардинально змінити правила роботи на криптовалютному ринку та запровадити чіткі механізми оподаткування цифрових активів.
Законодавці передбачають пільговий період протягом першого року дії закону, під час якого власники криптовалют зможуть сплачувати знижені податкові ставки.
Підготовка нового закону про віртуальні активи
Фінансовий комітет Верховної Ради України вже підтримав до першого читання доопрацьований проєкт закону про регулювання та оподаткування віртуальних активів. Про це повідомив член комітету, народний депутат Ярослав Железняк. За його словами, законопроєкт суттєво переглядає підхід до регулювання криптовалют, визначений у законі “Про віртуальні активи”, який був ухвалений у 2022 році.
Необхідність оновлення законодавства у сфері криптовалют була зафіксована в Меморандумі з Міжнародним валютним фондом за грудень 2024 року. Згідно з домовленостями, МВФ надасть технічну допомогу Національному банку України та Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку для підготовки необхідних змін. Важливим питанням залишається визначення головного регулятора криптовалютного ринку в Україні.
“Якщо відразу йшлося про те, що це буде Комісія з цінних паперів та фондового ринку, то тепер, найімовірніше, це буде Нацбанк України. Але в законопроєкті написано, що вирішуватиме Кабінет міністрів України”, — зазначив Ярослав Железняк. За його словами, питання розподілу повноважень буде узгоджено до другого читання законопроєкту.
Народні депутати прогнозують, що процес ухвалення закону може зайняти кілька місяців через тривалі дискусії з Нацбанком та МВФ. Проте законодавці оптимістично налаштовані та сподіваються, що документ буде ухвалено до кінця 2025 року.
Пільговий податковий режим у перший рік
Якщо закон ухвалять до кінця 2025 року, пільговий період для власників криптовалют розпочнеться у 2026 році. “Протягом року людина може продати й задекларувати свій дохід від криптоактивів за ставкою 5% без підтвердження витрат на їх придбання в минулому”, — пояснив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.
Після завершення пільгового періоду податкові ставки зростуть: фізичні особи сплачуватимуть 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 5% військового збору з отриманого прибутку від операцій з криптовалютами. Для юридичних осіб пропонується запровадити аналогічний механізм оподаткування, який діє на ринку цінних паперів.
“Буде, умовно кажучи, спеціальний режим для фізичних та юридичних осіб. Податок стягується з прибутку за підсумками року, це фінальна вартість мінус початкова. Обмін між своїми гаманцями не оподатковується. Також збір не стягується з прибутку в розмірі однієї мінімальної зарплати”, — уточнив Ярослав Железняк.
Відповідальність за декларування доходів та сплату податків буде покладено на громадян. При цьому постачальників послуг, зокрема криптобіржі, зобов’яжуть передавати дані про операції клієнтів Державній податковій службі України.
Ринок криптовалют в Україні: потенціал та поточний стан
Аналітики прогнозують значні надходження до державного бюджету після запровадження оподаткування криптовалют. За даними аналітичної компанії Global Ledger, легалізація та оподаткування крипторинку може принести Україні майже 15 мільярдів гривень податкових надходжень.
Українці формують близько 2,5% світового трафіку віртуальних активів, що свідчить про значну активність на цьому ринку. Протягом 2021-2024 років світові біржі отримали 46 мільярдів гривень прибутку від української аудиторії.
Цікаво, що серед українських чиновників також зростає зацікавленість криптоактивами. У 2024 році обсяг задекларованих державними службовцями цифрових активів збільшився на 10% порівняно з попереднім роком.
Найбільшу кількість декларацій із зазначенням криптовалютних активів подали представники силових структур: співробітники Національної поліції (322 декларації), працівники прокуратури (240 декларацій) та судді (227 декларацій). Чиновники місцевого рівня подали 119 декларацій, тоді як представники Збройних Сил України та НАБУ задекларували найменшу кількість криптовалют — 77 та 38 випадків відповідно.
За регіональним розподілом лідерами за кількістю задекларованих криптовалют стали Київ (582 декларації) та Київська область (185 декларацій). Серед інших регіонів найбільшу активність демонструють Харківська (172 випадки), Дніпропетровська (167 випадків) та Львівська (133 випадки) області.
фото з відкритих джерел
Верховна Рада, Днепр сейчас, Нацбанк, ПДФО, Підгородне, Украина сегодня, військовий збір, віртуальні активи, декларування криптовалют, законопроєкт, криптобіржі, криптовалюта, новини, новини Підгородне, новости Днепра, новости Украины, новости области, оподаткування, податок на криптовалюту, пільговий період, регулювання криптовалют, цифрові активи