У Дніпрі обговорили нові підходи до боротьби з гендерно зумовленим насильством

У Дніпрі обговорили нові підходи до боротьби з гендерно зумовленим насильством

3 Липня 2024 Новини, Суспільство

За даними ПРООН, від фізичного домашнього насильства в Україні страждає близько двох мільйонів людей. Із них 80% випадків — це насильство чоловіків щодо жінок, яке призводить до смерті 600 жінок щорічно. Люди, які постраждали від домашнього насильства, часто відчувають безпорадність і сором, тому не завжди вчасно звертаються по допомогу.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

Щоб привернути увагу до проблем гендерно зумовленого насильства (ГЗН), підвищити обізнаність громадськості про існуючі групи підтримки, про можливості допомоги та підтримки не лише жінок, а й чоловіків, які постраждали від ГЗН, про протидію поширення насильства, днями у Дніпрі відбулась пресконференція на тему «Особливості не спеціалізованої та спеціалізованої допомоги при гендерно зумовленому насильстві. Групи підтримки «рівний-рівному» як важливий компонент системи інтеграції».

Під час заходу представники ГО «Форпост» зауважили, що фахівці, і психологи – не виключення, мають застосовувати підхід, заснований на правах людини для постраждалих від ГЗН, будь-то цивільний контекст, або військові злочини. Це означає, що фахівці мають бути обізнані щодо ознак правопорушень і злочинів.

Як зазначила MHPSS-координаторка ГО «Форпост» Анастасія Іванова, проблема ГЗН загострилася в Україні від початку повномасштабного вторгнення. Це зумовило необхідність удосконалення механізмів запобігання та протидії насильству за ознакою статі.

– Часто до Форпосту звертаються люди, переважно жінки, в меншій кількості чоловіки, які вже мали досвід співпраці з психологами. Такі клієнти розповідали, що психологи розпочинали роботу з ними з психотерапевтичних технік. Але психологічну допомогу жінкам, які постраждали від ГЗН, потрібно починати з кризової консультації, в яку входить стабілізація емоційного стану жінки та психоедукація, тобто називання речей своїми іменами. Потрібно надати їй інформацію про форми домашнього насильства, інформацію про закон про домашнє насильство, надати контакти організацій, які допомагають жінкам у разі ГЗН. І лише після цього починається терапія, – пояснила Анастасія Іванова.

Психотерапевтка Центру психічного здоров’я та травматерапії «Forpost HELP» Олеся Ольховикрозповіла, що спеціалізована підтримка – це додаткова підтримка, яка необхідна для невеликого відсотка людей, що нестерпно страждають, навіть незважаючи на вже згадані дії, спрямовані на їхню підтримку, і які можуть зазнати значних труднощів у щоденному базовому функціонуванні. Ця допомога повинна передбачати психологічну або психіатричну допомогу людям із тяжкими психічними розладами, щойно їхні потреби перевищують обсяги основних/загальних послуг з охорони здоров’я.

Однак, при ГЗН дуже важливою є підтримка людей у повсякденному житті, тобто допомога має надаватись на рівні громад. Групи самодопомоги або групи «рівний-рівному» — це підтримка, яку учасники надають один одному без участі фахівців. Підтримка на рівних відбувається тоді, коли люди діляться знаннями та своїм пережитим досвідом, допомагають та співчувають одне одному.

– Групи «рівний-рівному» – це доволі ефективний формат підтримки і цінний ресурс для суспільства. Він не потребує значних вкладень і надзусиль. Групи самодопомоги здатні створити мережу підтримки та забезпечити відчуття причетності, якого часто бракує людям, що страждають від гендерно зумовленого насильства, – зазначила Олеся Ольховик.

Наразі фахівці ГО «Форпост» навчають модераторів груп підтримки «рівний-рівному». А по завершенню тренінгу – допоможуть модераторам розпочати набір їх груп і підтримуватимуть їх певний час.

Про старт таких груп, до яких в якості учасників зможуть доєднатися усі охочі, громадська організація повідомить додатково на своїй сторінці у Facebook, орієнтовно серпні.

Проєкт реалізується у партнерстві з Norwegian People`s Aid та за підтримки муніципалілету Вестланд (Норвегія).

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху