У Дніпровському національному історичному музеї відкрилася виставка стріт-мистецтва «URBI ET ORBI». Назва перекладається з латинського як «місту і світу».
Організатори виставки – вуличні фотографи та скетчери: Марія Учитель (Дніпро, Харків), Дар’я Мельникова (Харків) та Анна Ржевська (Харків). Вони були учасницями стріт-виставки «Локальне наскальне», а зараз – спільноти вуличних гравюристів нашого міста «Urban Sketchers Dnipro».
На виставці представлені фотографії вуличних стріт-художників, графіка, скетчі (замальовки), гравюри тощо. Серед міст-учасників виставки – Дніпро, Харків, Київ, Кривий Ріг, Кам’янське та інші.
«Я вважаю, що сучасне місто все ж таки тисне на людину, – говорить Марія Учитель. – Напружене життя, одноманітність підштовхують до пошуків чогось незвичайного, динамічного та оригінального. Тому стріт-арт – це саме таке динамічне самовираження, яке дозволяє якось себе виділити й вирватись з під тиску напруженого життя. Стріт-арт – прагнення внести різноманітність у повсякденність та поставити відмітку «Тут був я». Ось чому сучасна людина, особливо молодь, масово захоплюється цим».
Відвідувачі музею можуть сповна насолодитись яскравими роботами майстринь-організаторів та стріт-артистів різних міст України. Роботи представлені на різні тематики, такі як «Прориви підсвідомості», «Карантинна серія», «Відстежити процес», «Час» та багато інших.
«Головна функція стріт-арту – соціальна, – додає Марія. – Коли у житті міста з’являються якісь проблеми, спірні питання – з’являються стріт-графіті також. Вуличні малюнки мають перевагу для своєї цільової аудиторії. Картини або малюнки у блокноті доступні невеликій кількості поцінувачів. А для стріт-малюнка можна залучити значно більшу кількість глядачів».
«Стріт-арт – це цікаве поєднання наскальних малюнків та каліграфії. – коментує директор музею Юлія Піщанська. – На виставці також представлені роботи до події Дніпровського історичного музею «Дня неспішного мистецтва». У цей день глядачі не швидко пробігають очима по експонату, а витрачають певний час на споглядання цікавих витворів мистецтва». 12 років тому «День неспішного мистецтва» ініціював американець Філ Террі, який витратив на споглядання однієї картини цілу годину. Тоді Філ відчув різницю між швидким огляданням і глибокою насолодою мистецтвом.
З 18 по 8 серпня організатори виставки проведуть лекторій. На лекціях можна буде дізнатись чим можуть бути корисні полювання за стріт-артом та вуличні замальовки, як прогулянки впливають на сон, та познайомитися з психогеографією (наука про вплив міста на психологію).
Виставка проходитиме у Дніпровському історичному музеї з 13 липня по 8 серпня за графіком роботи музею. Вхід до заходу – вільний.
Стріт-арт (англ. Вуличне мистецтво) – це вид сучасної художньої творчості, головна особливість якого – яскраво виражені урбаністичні мотиви. Не зважаючи на те, що цей вид мистецтва народився у 1980-х роках, справжньої популярності він набув у 21-му столітті. Спочатку стріт-малюнками були тільки графіті – написи та прості малюнки на стінах будівель. Потім до видів цих малюнків почали додавати постери й трафарети. Сучасні стріт-майстри своїми роботами прагнуть привернути увагу не тільки молодь, але й старше покоління.
Автор Катерина Моторна