Українці втричі щасливіші, ніж нещасні: результати дослідження

Українці та щастя: результати опитування

Українці втричі щасливіші, ніж нещасні: результати дослідження

5 Квітня 2025 Новини, Суспільство

Незважаючи на складні умови воєнного часу, більшість українців продовжують відчувати щастя. За даними Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), кількість щасливих українців утричі перевищує кількість нещасливих.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

Цікаво, що чоловіки почуваються трохи щасливішими за жінок, а молодь демонструє вищі показники щастя порівняно з людьми старшого віку.

Фактори щастя українців у воєнний час

Згідно з дослідженням КМІС, 58% громадян України вважають себе щасливими, з яких 24% почуваються однозначно щасливими, а 34% схиляються до відповіді “скоріше так, ніж ні”. Кожен четвертий респондент (25%) обрав варіант “і так, і ні”, а лише 16% зазначили, що вони нещасливі.

Дослідники виділили ключові фактори, що впливають на рівень щастя українців:

  • Вік: серед українців до 40 років щасливими себе вважають 64%, тоді як у групі 70+ цей показник знижується до 54%
  • Здоров’я: 65% респондентів без проблем зі здоров’ям назвали себе щасливими, порівняно з 55% серед тих, хто має фізичні чи психологічні труднощі
  • Фінансове становище: лише 38% українців із низькими доходами почуваються щасливими, тоді як серед забезпечених цей показник сягає 77%
  • Оптимізм: серед тих, хто вірить у майбутнє України, щасливими себе вважають 72%, а серед песимістів – лише 38%

Цікаво, що чоловіки демонструють дещо вищий рівень щастя порівняно з жінками. Експерти пов’язують це з тим, що українські жінки в середньому живуть довше, тож на загальну статистику впливає зниження рівня щастя із віком. Крім того, серед жінок більше самотніх людей старшого віку, що також негативно впливає на відчуття щастя.

Динаміка рівня щастя в Україні

За всю історію незалежності України пік щастя припав на 2021 рік – тоді 71% громадян вважали себе щасливими, і лише 15% почувалися нещасними. Цікаво, що після початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року рівень щастя залишався стабільно високим – близько 69% ще у 2023 році.

Лише на третій рік війни показник знизився з 69% до 58%. При цьому кількість нещасливих людей не зросла, натомість збільшилася частка тих, хто не може чітко визначити свій емоційний стан.

Читайте також: Вчені визначили найщасливіші періоди життя людини

За словами генерального директора КМІС Володимира Паніотто, механізм формування щастя не є простим. “І хоча матеріальні умови життя значно погіршилися і багато людей потерпають від розлуки зі своїми сім’ями, але є фактори, що підвищують рівень щастя. Значно зросла згуртованість нашого суспільства, зменшилися регіональні розбіжності, зросла цінність держави для населення України, зросла взаємопідтримка, покращився соціально-психологічний клімат. Все це компенсує погіршення ситуації і робить зниження рівня щастя більш повільним,” – пояснює експерт.

Україна у світовому рейтингу щастя

У всесвітньому рейтингу щастя (World Happiness Report) Україна посіла 111 місце серед 147 країн, отримавши 4,68 бала з 10 можливих. Торік наша країна була на 105 сходинці. За історію незалежності найвище місце в рейтингу Україна посідала у 2012 році – 87 позиція, а найнижче у 2017 році – 138 сходинка.

Восьмий рік поспіль найщасливішою країною світу визнається Фінляндія. До першої десятки також входять: Данія, Ісландія, Швеція, Нідерланди, Коста-Рика, Норвегія, Ізраїль, Люксембург та Мексика. Примітно, що США не потрапляють навіть до 20 найщасливіших країн світу, посівши 24 місце. Найнижчі показники демонструють Сьєрра-Леоне, Ліван, Малаві, Зімбабве та Афганістан, який закриває рейтинг.

фото з відкритих джерел

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху