Умови звільнення та надання відпусток для мешканців Дніпропетровщини під час воєнного стану

Попит на робочу силу збільшується, але ринок праці все ще невпевнений – аналіз НБУ

Умови звільнення та надання відпусток для мешканців Дніпропетровщини під час воєнного стану

23 Червня 2023 Новини, Регіон

Поки в Україні триває повномасштабна війна, більшість сфер життя мешканців міста зазнала змін. Одна із них – це відносини роботодавця з робітником. Тепер у першого більше прав, а працівник може недоотримати кошти, адже деякі положення кодексів законів про працю, організацію самоврядування та державну службу нині не діють.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

ПРОСТІЙ У РОБОТІ

Під час воєнного стану відносини між роботодавцем та працівником регулюються законом з аналогічною назвою, що був прийнятий у березні 2022 року. Уже рік випробувальний термін під час прийняття на роботу може установлюватись для будь-якої категорії людей, тобто навіть для тих, де раніше його не було передбачено.

«Роботодавці можуть укладати із новими працівниками строкові трудові договори у період воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього робітника, якщо він виїхав, тощо. Також роботодавець має право перевести працівника на інше робоче місце, не обумовлене трудовим договором, без його згоди, якщо той не має протипоказань за станом здоров’я. Але лише в тому випадку, якщо нинішня роботу може становити загрозу життю людини», – говорить фахівчиня системи безоплатної трудової допомоги Дніпровського місцевого центру Анастасія Юхименко. Вона також зазначила, що тепер існує таке поняття як «призупинення дії трудового договору» – коли робітника не звільняють, але роботодавець не може надавати роботу і платити зарплатню.

Натомість, якщо на підприємстві повідомлено про простій робочого процесу, то за працівником зберігається робоче місце, він отримує заробітну плату. «Якщо в мирний час відпустка за власний рахунок не могла тривати довше, ніж 15 діб, то нині вона необмежена, тобто бути оформленим на роботі, але не отримувати зарплатню і не сплачувати ЄСВ людина може дуже довго. Від «призупинення дії трудового договору» це відрізняється тим, що за власним бажанням працівника відправляють у відпустку для економії коштів, а не тому, що немає з чим і над чим працювати», – сказала Анастасія Юхименко.

ЗВІЛЬНЕННЯ ТА ВІДПУСТКА

Оплачувана відпустка працівника тепер триває 24 календарні дні. Тобто ті, хто мав раніше 31 день відпустки, нині втратили тиждень. Але ці дні можна буде використати у післявоєнний час, тобто вони лише переносяться, а не відміняються. «Також роботодавець має право відмовити працівнику щодо надання будь-яких відпусток, якщо ця людина задіяна в обороні, критичній інфраструктурі, забезпеченні життєдіяльності населення. Виняток – декретна відпустка», – повідомила фахівчиня системи безоплатної правової допомоги Дніпровського місцевого центру.

Інша справа – звільнення. Нині робітник може не відпрацьовувати два тижні, а бути звільненим у день подання заяви. Ця норма стосується тих, хто працює в зоні ведення активних бойових дій або на прифронтових територіях. «Але натомість і роботодавець може звільнити людину фактично без попередження. Наприклад, за умови її тимчасової відсутності внаслідок непрацездатності. Тобто, якщо ви на лікарняному або у відпустці – вас мають право звільнити, раніше це було заборонено законом. Ця норма не стосується відпустки по догляду за дитиною, тобто тут все залишилося без змін», – зазначила Анастасія Юхименко.

ТАМАРА БЄЛКІНА

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху