Від цифрової залежності до психічного здоров’я: зменшуємо вплив соцмереж

Від цифрової залежності до психічного здоров’я: зменшуємо вплив соцмереж

11 Квітня 2024 Корисно, Новини

Соціальні мережі для декого з українців стали не лише платформою, де можна поділитися власною думкою, а й майданчиком для цькування, образ і погроз, місцем виплескування агресії. Особливо помітно це стало у період повномасштабної війни, коли вся країна живе в умовах постійного стресу.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

Є кілька чинників, які сприяють тому, що люди йдуть «виливати» негативні емоції в Інтернеті, це:

  • ефект натовпу – коли одна людина пише щось негативне у коментарях, її однодумці відчувають підтримку, стають частиною певної групи людей і ніби отримують «індульгенцію» висловлюватися в такому ж ключі;
  • анонімність і відсутність більшості обмежень – можливість коментувати дописи анонімно чи під вигаданим іменем дає «свободу» позбавлення від відповідальності за свої слова. Така безвідповідальність спотворює соціальні норми, яких більшість із нас дотримується у реальному житті;
  • схильність до дегуманізації онлайн – в Інтернеті є хибне враження, що ми коментуємо в порожнечу. Тож причин стримувати агресію меншає;
  • відсутність зворотного зв’язку в реальному часі – коментарі в Інтернеті дають нам змогу грати монолог. Спіч, який у реальному житті можуть зупинити інші, в Мережі перервати нікому.

Тривале «захоплення» інтернет-баталіями може неабияк впливати на наше самопочуття: підсилювати тривожність, знижувати самооцінку, здатність до концентрації і навіть демотивувати. Проте є кілька способів зменшити такий вплив.

ОБМЕЖТЕ «ЕКРАННИЙ ЧАС»

Регламентування кількості часу перед екранами гаджетів не лише звільнить кілька годин дня для більш корисних речей, а й дасть змогу покращити сон та підвищити мотивацію до виконання інших завдань. Установіть ліміт часу, упродовж якого ви дозволите собі читати онлайн-коментарі чи відповідати на них. Важливо також влаштовувати дні «цифрового детоксу», коли ви зможете не користуватися гаджетами взагалі. Крім того, спробуйте відмовитися від використання смартфона чи ноутбука щонайменше за годину до сну.

БУДЬТЕ УВАЖНІ ДО ДЖЕРЕЛ ІНФОРМАЦІЇ

Якщо вас чіпляють негативні коментарі в Інтернеті, уникайте платформ, що дозволяють анонімність. Звісно, наявність імені коментувальника – це не 100%-ва гарантія «екологічного» середовища, проте це все ж непоганий фільтр. Якщо ж джерелом негативу є хтось із ваших знайомих, спробуйте зрозуміти його чи її мотивацію, поговоріть про свої відчуття. Зрештою, ви завжди можете припинити дискомфортне спілкування.

ПРИДІЛІТЬ ЧАС ХОБІ

Якщо вам погано від читання коментарів в Інтернеті, знайдіть інше хобі. Спробуйте обрати захоплення, що потребують механічної роботи: плетіння гачком, малювання, фітнес, догляд за квітами, складання пазлів тощо. Так ви зможете відволіктися від постійного обдумування прочитаного в Мережі.

ЗАЛИШАЙТЕ ПОЗИТИВНІ КОМЕНТАРІ

Якщо ви не можете відмовитися від використання соцмереж, спробуйте замість автоматичного натискання кнопки «подобається» залишати позитивні коментарі до публікацій інших людей. Ваш позитивний коментар спонукатиме людей також бути позитивними, добрішими до інших.

ДЛЯ ПІДТРИМКИ ВАЖЛИВИХ ЗВ’ЯЗКІВ

Сенс соціальних мереж полягав у спілкуванні. І хоча вони часто спричиняють відчуття самотності, але також можуть бути інструментом, який допоможе підтримувати зв’язок із тими, хто зараз далеко. Ми роз’їхалися містами і країнами, але завдяки соцмережам можемо будь-коли спитати один в одного: «Ти як?» Складіть список людей, спілкування з якими робить вас щасливими, та намагайтеся спілкуватися з ними якомога частіше.

Якщо вам не вдається налагодити само­почуття, можливо, варто звернутися до фахівця із психічного здоров’я, який може запропонувати спеціалізовану підтримку.

Підготувала Ярослава Хлєбникова
фото з відкритих джерел

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутити вгору