Як не натрапити на шахраїв, позичаючи гроші в мікрофінансової організації
30 Вересня 2021 Новини, СуспільствоНині ледь не на кожному кроці можна побачити рекламу мікрофінансових організацій, які видають кредити на невеликий термін. Отримати в них гроші можуть навіть люди з поганою кредитною історією та боргами. Кредит видають досить швидко – за кілька хвилин кошти вже перераховують на карту клієнту, а для його оформлення потрібні лише номери паспорта та ідентифікаційного коду. Діяльністю таких установ поцікавились «Вісті».
ПЛАТА ЗА ВІДСОТКАМИ
Реклама мікрофінансових організацій скрізь – від телевізора та бігбордів на вулиці до соціальних мереж і пропозицій у месенджерах у смартфонах. Кредити вони видають лише за наявності номера паспорта, не потрібно навіть іти до відділення.
«Банки ретельно перевіряють кредитну історію, а мікрофінансові організації роблять поверхневий аналіз. Якщо на момент звернення у клієнта погашені кредити – він може отримати позику. Кредит у банку видають під 30-50% річних, у цих організаціях позичальник сплачує близько 3% на день. Не важко порахувати: якщо позика видається на місяць, то людина переплачує до 90% за кредит. Ці відсотки і є тим, заради чого мікрофінансові організації працюють. Навіть якщо з 10 клієнтів повернуть кошти лише 5, то позичальники все одно будуть у «плюсі», – говорить адвокат Андрій Шестиріков.
Він зазначив, що діяльність таких організацій на території нашої держави цілком законна, якщо вони зареєстровані офіційно. Щоб перевірити законність «закладу», потрібно подивитись, чи є дозвіл Нацкомфінпослуг та чи зареєстрована така юридична особа у Мін’юсті. А ще – почитати відгуки, якщо є така можливість.
ЕЛЕКТРОННИЙ ДОГОВІР
«Здебільшого все побудовано на онлайн-платформі – сайті чи мобільному застосунку і, справді, між подачею заяви та отриманням коштів на картку може минути близько п’яти хвилин. Кінцева операція отримання кредиту – підписання договору в електронному форматі», – говорить Андрій Шестиріков.
Він зазначив, що якщо в організації є всі дозвільні документи – її діяльність цілком легальна, і звертатись чи ні – це рішення тільки позичальника. «Існування електронного договору має місце в українському правовому полі, але говорити про його законність потрібно в кожному окремому випадку. Є перелік обставин, які повинні бути тут викладені. Якщо їх там немає – документ не може бути офіційним», – зазначає адвокат.
Кілька разів у новинах з’являлась інформація, що на ім’я певних громадян брали в таких установах кредити, а самі люди про це навіть і не здогадувались. У таких випадках адвокат радить тільки одне – звертатись до суду. У мікрофінансовій установі, яка не є шахрайською, це неможливо.
«Під час заповнення анкети на запит по кредиту клієнта просять сфотографуватись із паспортом у руках, аби засвідчити, що саме він бере кредит. Багато установ працюють із цифровими ідентифікаторами по BankID – це онлайн-банкінг, що дає змогу ідентифікувати особу позичальника. Аби пройти процедуру ідентифікації, потрібно мати доступ до банкінгу та пароль», – говорить Андрій Шестиріков. Тож такий порядок унеможливлює шахраювання.
ТАМАРА БЄЛКІНА
фото з відкритих джерел