Повоєнне оновлення Дніпропетровської області міститиме в собі не тільки відновлення зруйнованих атаками інфраструктурних об’єктів, а й розбудову безбар’єрності – освітньої, суспільної, економічної, фізичної, цифрової та інформаційної.
НОВІ МОЖЛИВОСТІ
В усьому світі привертають увагу до теми розбудови безбар’єрного середовища та створення рівних можливостей для усіх людей. В Україні інвалідність мають 2,7 млн осіб та показник постійно збільшується, тому що триває повномасштабна війна. Нині готуються змінити модель професійної реалізації осіб з інвалідністю, сформувати нову культуру безбар’єрного простору в нашій державі, аби ці люди могли повністю реалізовувати свій професійний потенціал та брати участь у розбудові України.
Зміни щодо професійної адаптації, підвищення зарплати, введення соціального супроводу на робочому місці тощо – все це викладено в новому законопроєкті №5344-д, що вже розглянуто у профільному комітеті. Також ухвалено план заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, що містить такі ключові напрями, як суспільний, громадський, освітній, економічний, інформаційний, фізичний та цифровий.
ВІДБУДОВА ТА СТРАТЕГІЯ
Наприкінці квітня Дніпропетровщина взяла участь у регіональній конференції, на якій було підписано Декларацію про підтримку Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору до 2030 року. Тож на регіон чекає повоєнна відбудова, яка буде відбуватись згідно із принципами безбар’єрності. Йдеться не лише про доступну для людей з інвалідністю інфраструктуру: пандуси, підйомники, звукові світлофори, тактильну плитку і вказівники шрифтом Брайля, а ще й про подолання перепон. Освіта не повинна залежати від місця проживання, працевлаштування – від віку, доступ до Інтернету – від міської або сільської місцевості.
«Маємо зробити доступними входи до громадських будівель, організувати комплексну реабілітацію для бійців, провести швидкісний Інтернет до всіх бібліотек. Роботи і задумів багато. Рухаємось цим шляхом», – зазначив начальник Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.
Окремо в області передбачено створити мережі реабілітаційних центрів для військових – їх планують облаштувати для понад 200 людей.
СОЦІАЛЬНІ ПОСЛУГИ
Крім облаштування безбар’єрного простору, на Дніпропетровщині надають послуги маломобільним мешканцям – це люди старшого віку, особи з інвалідністю та ті, хто опинився у складних життєвих обставинах. З початку року було надано вже 56 тис. таких соціальних послуг. Найпопулярніші з яких – послуга з догляду вдома, коли соціальні працівники допомагають приготувати їжу, прибрати житло, купити продукти та медикаменти, а також натуральна допомога – поміч по господарству, коли потрібно зробити генеральне прибирання, випрати одяг, обробити присадибну ділянку.
«Надаємо соціальні послуги мешканцям, які потребують сторонньої допомоги за станом здоров’я. Це догляд удома, натуральна допомога, соціальна адаптація, денний і стаціонарний догляд, безкоштовні перевезення. Цьогоріч таку підтримку отримали більш ніж 35 тис. жителів регіону», – зазначила начальниця відділу департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОВА Ганна Счастливець.
Аби отримати таку допомогу, людині потрібно звернутись до органів соціального захисту населення за місцем проживання.
ТАМАРА БЄЛКІНА
фото з відкритих джерел