Під час звернення за призначенням пенсії людина підписує заяву, якою підтверджує дотримання вимог українського законодавства, тобто погоджується з тим, що в разі недотримання умов договору частину пенсії доведеться повернути. Що це за умови і кому можливо потрібно буде повертати частину виплат – розбирались «Вісті».
Пенсія виплачується тим громадянам, що мають право отримувати її за віком або іншими умовами. Але громадянин і після виходу на заслужений відпочинок може продовжувати працювати. Роблять це люди з різних причин – комусь нудно сидіти вдома, комусь банально не вистачає коштів для того, аби сплачувати за комуналку та купувати продукти в магазині.
«Якщо пенсіонер отримав офіційну роботу або навіть став займатися підприємницькою діяльністю, то про це потрібно повідомити органи Пенсійного фонду України. На це дається 10 днів. Якщо людина цього не зробить, а спеціалісти фонду знайдуть цю інформацію через інші державні реєстри: державного страхування, реєстри юридичних або фізичних осіб-підприємців, то пенсіонеру запропонують повернути переплачені йому гроші. У випадку відмови Пенсійний фонд може вирахувати близько 20% майбутньої пенсії. Також потрібно повідомляти Пенсійний фонд про звільнення», – говорить юристка Анастасія Андреєва. Вона зазначила, що така норма для українців не нова, а була прописана в Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ще у 2005 році.
Також основою для відрахування з пенсії можуть бути судові рішення щодо виконавчих впроваджень. «Тобто, якщо пенсіонер вчасно не сплатив кредит, аліменти, штраф за порушення ПДР, то Пенсійний фонд на основі рішення суду буде списувати заборгованість із пенсії до повного погашення боргу. Це в тому випадку, якщо у пенсіонера немає рахунка в банку чи майна, яке могло б стати у пригоді для відшкодування боргу», – сказала Анастасія Андреєва.
Та як зазначила юристка, на час воєнного стану в Україні не можуть списувати боргові зобов’язання з пенсій та стипендій – відповідний закон у травні 2023 року підписав Президент.
ТАМАРА БЄЛКІНА
фото з відкритих джерел