Народний гурт «Криниця» з Підгородного відзначив ювілей
13 Листопада 2019 ВІДЕО, Ексклюзивно, Культура, СтаттіЯкщо говорити про духовні скарби Придніпров’я, то серед визнаних одразу назвемо народний фольклорно-етнографічний гурт «Криниця» з Підгородного – колишнього козацького поселення, а нині міста неподалік Дніпра.
Мабуть, важко згадати ще якісь подібні аматорські колективи, творча біографія яких сягнула трьох десятиліть. Народний гурт «Криниця» нещодавно відзначив своє тридцятиліття в міському Будинку культури , де вони, до слова, щороку звітують перед своїми земляками про свої успіхи на пісенній сцені. А допомогли їм влаштувати свято з нагоди ювілейної дати місцеві аграрії і ветеранська організація разом з представниками міської влади.
За три десятиліття – сотні виступів перед краянами, майже по всіх областях України, в Польщі, Угорщині , Білорусі, Болгарії. Їхні козацькі пісні стали надбанням нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО і взяті під охорону. Серед численних нагород, одержаних колективом на районних, міських, обласних, Всеукраїнських, Міжнародних фестивалях-конкурсах, є у «Криниці» найпам’ятніші – це Міжнародна літературна премія імені Дмитра Івановича Яворницького, котрий у Підгородньому записав не один десяток українських народних пісень, а жінки-піснярки вивчили його записи у фондах Дніпровського історичного музею імені Яворницького і відтворили їх у своїх концертних програмах. І ще про одну перемогу у Всеукраїнському фестивалі сільської пісні згадують у гурті з приємністю, бо їхній спів високо поцінував відомий український співак Костянтин Огнєвой – голова журі фестивалю. Сам співак навіть поділився спогадами про те , як під час голоду 30-х років жив у Підгородному і рятувався гарбузами. Відзнака ж ЮНЕСКО додала нового творчого імпульсу цьому відомому колективу. До речі, разом із «Криницею» у список носіїв козацьких пісень Дніпропетровщини внесено ще два самобутні аматорські колективи – це «Першоцвіт» із Кочережок і «Богуславочка» із села Богуслав ( Західний Донбас). Гурти ці нині пов’язує творча співпраця. Недавно підгороднянці зустрічалися з «Першоцвітом» і «Богуславочкою». Окрім того, збулася давня мрія «Криниці»: мають дитячий колектив- супутник «Криниченька». То ж у художньої керівниці Катерини Іванівни Карапиш додалося роботи, але приємної і цікавої,- як вона сама говорить. За рік від часу створення дитячого колективу ( а в ньому 15 юних талантів з 4-ї, 2-ї, 1-ї підгороднянських шкіл), «Криниченька» вже співає три десятки пісень з репертуару «Криниці», опановує народний спів і успішно виступає на різних фестивалях, одержуючи заслужені нагороди. На Міжнародному фольк-фесті «Таланти ХХІ ст.» в Болгарії, що проходить під егідою ЮНЕСКО, за умовами конкурсу наші аматори мали заспівати народну пісню країни-господаря і , звичайно ж, болгарською мовою. Старання колективу були заслужено винагороджені.
Цей престижний фестиваль мандрує європейськими містами і скрізь у ньому беруть участь наші відомі «Криниця» з «Криниченькою». Їхнім співом захоплювалися глядачі Харкова, Вінниці, Чернівців. А 16 листопада , в суботу, підгороднянські піснярки виступатимуть у Запоріжжі, де цьогоріч прийматимуть цей фольк-фест, яким опікується ЮНЕСКО.
Всі тридцять років незмінним старостою «Криниці» є Раїса Василівна Полив’яна, котра доклала максимум зусиль, аби «Криниця» співала, попри те, що тривалий час не мали приміщення для репетицій, збиралися по домівках на співи, часто-густо за власні кошти їздили на фестивалі- конкурси і завжди поверталися з нагородами. Побувавши в Києві, на програмі Українського радіо у відомої журналістки Емми Бабчук , одержали більше 300 листів-подяк з проханням виступити ще і ще в українському ефірі. «Криниця» має також програму, укладену з авторських пісень своєї багатолітньої учасниці, народної поетеси Марії Іванівни Заугольної, котрій підступна хвороба нині перешкоджає бувати в колективі, але її пісні про рідне Підгородне, мамину вишиванку, степову криницю, рідну мову , про козацьку історію краю народний гурт залюбки виконує в концертах. Кожна з його учасниць, – а це Марія Максимівна Корнута – знаменита виводчиця , як її називала чудова режисерка обласного державного радіо Галина Савченко, Валентина Іларіоновна Колісник, Тамара Тихонівна Сивогривова, Марія Михайлівна Семенович, молодші піснярки Любов Поліщук , Катерина Карапиш – нині художня керівниця «Криниці» і «Криниченьки», Олексій Савелійович Барабан, – всі вони живуть народною піснею , вона додає їм сили і снаги, попри літа – молодості і втіхи, що їхні пісні знаходять вдячних слухачів.
А їх виступи завжди чекають земляки. Щойно повернуться з міжнародного фестивалю «Таланти ХХІ століття» із Запоріжжя, а треба буде готуватися до великого свята « Єднайся, роде, збирайся, народе!», яке відбудеться 24 листопада 2019 року в місті Підгородне.
Таїса Ковальчук, радіожурналістка