З кожним таке бувало: у дощові дні працюється і думається погано і взагалі хочеться спати весь день. Здається, ніби погода керує нашим здоров’ям, пише 24 канал.
Метеозалежність
Різній погоді люди часто приписують свої недуги. Дехто називає це метеозалежністю. Однозначної відповіді наука не має, чи є залежні від погоди люди.
Екстремальні зміни погоди достовірно позначаються на фізичному та психічному здоров’ї. Наприклад, аномальна спека, лісові пожежі, посуха та повені викликають тривогу, стрес, загострення алергії та хвороби, пов’язані з впливом спеки. Але сонливості у списку немає.
Найімовірніше, справа не в погоді. Ми схильні приписувати погоді головний біль, поганий настрій і сонливість, забуваючи про очевидне – стресу на роботі, безсонну ніч напередодні і те, що голова болить у будь-яку погоду. Мозок такий влаштований, що любить усе спрощувати.
Чому в дощ хочеться спати
Досліджень про те, чому під час дощу деякі люди почуваються, як сонні мухи, немає. Але в інтернеті багато пишуть про те, що не сам дощ хилить у сон, а умови, за яких він виникає.
Освітлення. В дощові дні — похмурі, мало світла. А коли темно, організм людини виробляє гормон мелатонін. Він регулює цикл сну та неспання. З настанням темряви в крові його стає більше. Гормон посилає в мозок сигнал, що настав час спати. Тому в похмурий день може хотітися спати більше, ніж звичайно.
Температура. Якщо дощ йде в холодну погоду і людина потрапила під нього, є ймовірність, що тіло переохолодиться. При гіпотермії або переохолодженні дійсно виникає сонливість. Тільки температура тіла при цьому опускається до 35 градусів і менше.
З іншого боку, при низьких температурах навколишнього середовища людині спиться краще. І, можливо, в холодній кімнаті хочеться налаштуватися на сон, а не на роботу.
Атмосферний тиск. Зазвичай, він знижується під час дощу. І є припущення, що це опосередковано впливає на навколоносові пазухи. Ніс закладає, виникає головний біль, втома і, як наслідок, бажання поспати.
Ще одне явище, пов’язане зі зниженням атмосферного тиску, – рівень насичення крові киснем, або сатурація. Кажуть, якщо тиск падає, то падає і сатурація. У цьому випадку людина зазнає кисневого голодування і хоче спати.
Однак дані дослідження кажуть, що не так просто викликати нестачу кисню. За цими даними, щоб сатурація впала на 1%, атмосферний тиск має знизитися приблизно на 125 мм ртутного стовпа. Такі коливання під час дощів не відбуваються.
фото з відкритих джерел