Чому українців лякає ринок землі та наслідки його впроваження

Чому українців лякає ринок землі та наслідки його впроваження

15 Листопада 2019 Новини, Суспільство

Верховна Рада підтримала у першому читанні проєкт закону про запровадження ринку землі. Як ставляться до купівлі-продажу землі українці, який найголовніший страх і чи викличе закон акції протестів, – в інтерв’ю із заступником директора соціологічної групи “Рейтинг” Любомиром Мисівим, публікує “24 Канал”.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

В українців є один головний страх відносно продажу землі

Як українці ставляться до запровадження ринку землі?

Згідно опитування групи “Рейтиг”, більшість населення – понад 60% – виступають проти ринку землі і зняття мораторію на її продаж. Водночас українці не проти, щоб власники земельних паїв отримали право продавати, дарувати чи віддавати у заставу свої ділянки. Такий собі парадокс. З одного боку, українці за право власності. З іншого – проти продажу землі.

Читайте також: «Червоні лінії» Віктора Дубовика

Що так лякає українців?

Основний страх українців – землю продадуть іноземцям. Близько 80% вважають, що не можна надавати право володіння іноземним компаніям або громадянам, компаніям, які зареєстровані в Україні, але власники іноземці.

ринок землі
У яких країнах продаж сільгоспземлі заборонено / Інфографіка 24 каналу

Крім того, лякає неупорядкованість законодавства. Власники паїв бояться, що будуть обманутими під час укладання договорів купівлі-продажу. Не зможуть конкурувати з великими гравцями. І будуть змушені або продавати паї, або, якщо захочуть купити, не зможуть цього зробити через високу ціну для простого фермера.

Читайте також: Впровадження ринку землі: що означає і чому більшість фракцій проти

А хто повинен мати право на продаж і купівлю землі з точки зору українців?

На думку наших громадян, земля може продаватися і купуватися фермерами. Таку ініціативу підтримують 68% опитаних. 61% вважають, що право продавати і купувати землю повинні мати всі громадяни.

Якщо говорити про державні компанії або великі агрохолдинги, то думки розділяються. 40% це підтримує і 40% – проти.

Чим викликані ці страхи громадян? Можливо, тим, що було надто багато пропаганди проти продажу землі?

Не можна сказати, що є пропаганда проти ринку землі. Громадяни зіштовхуються в сфері майнових відносин і бізнесу з тим, що держава або інші суб’єкти поводять себе незаконно. І люди не можуть захистити свої права. Виникає страх щодо будь-чого, пов’язаного з майном.

Втратити майно – ключовий ризик у баченні власників паїв у запроваджені ринку землі. І другий – неможливість конкурувати. У парламенті довго обговорювалося, під який відсоток може взяти кредит фермер, щоб купити землю.

Ці питання з часом потрібно вирішувати. Але не можна відмовлятися від ринку землі. Влада повинна врахувати ці страхи, встановити прозорі і зрозумілі правила гри у цій сфері.

Протестні настрої навколо ринку землі існують

Якщо закон про ринок землі ухвалять остаточно, чи не викличе це сплеск протестних настроїв?

Протестні настрої навколо цієї теми існують. Питання – чи можна буде їх активізувати. Багато залежить від того, в якому форматі ухвалять закон, як він запроваджуватиметься. Але з точки зору запуску на ринок іноземних компаній, то опозиційні політичні сили моментально це використають. Адже, нагадаю, 80% українців проти продажу землі іноземцям. І на цьому тлі можна очікувати певних протестних настроїв.

ринок землі
Понад 80:% українців проти продажу землі іноземцям  / Фото Getty

Ситуація гостра. Тому говорити, що тема не вплине на протестні настрої – не можна. Але їх чинником може бути будь-що. Якийсь приклад обману людей при купівлі-продажі… Дрібні аграрії і селяни можуть вийти на протест… А політичних сил, бажаючих очолити такий рух, – достатньо.

Референдум потрібен, але питання – коли

Чи вплине на зниження протестних настроїв роз’яснювальна робота?

Робота потрібна. Довга, чітка, з конкретними прикладами. Показувати переваги ринку для громадян і фермерів. Фермер повинен отримати преференції. І треба зламати певні стереотипи в свідомості українців. Велике і складне питання для влади – земля вважається сакральною цінністю для українців. Складова духовна сфера України. Треба бути обережним.

А чи потрібен референдум про запровадження ринку землі, про який говорив президент Зеленський?

Звичайно. Три чверті громадян підтримують проведення референдуму. Звісно, якщо запитувати про надання права володіння іноземцям у будь-якому вигляді, то відповідь буде очевидною. Влада має вирішувати, коли зручно проводити такий референдум. Але заламати стереотип про продаж землі іноземцям – важко. І чи доцільно проводити референдум саме з цього питання.

ринок землі
Що думають українці про продаж землі / інфографіка 24 каналу

Про продаж землі через якийсь час можна провести референдум. Коли вже будуть певні пілотні проєкти. Але треба дочекатися формування ринку землі.


аналіз, ринок землі, суспільтво

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху