Досвід Сумщини – для організацій Дніпропетровщини

Досвід Сумщини – для організацій Дніпропетровщини

17 Липня 2020 Новини, Суспільство

Громадським та неурядовим організаціям дніпропетровського регіону, гадаємо, буде цікавим досвід Сумщини в реалізації програми соціального замовлення. Про нього дізнались, і тепер готові поділитись журналісти з Полтавської, Харківської, Дніпропетровської, Одеської, Донецької та Сумської областей у рамках прес-туру «Як ідуть реформи на Сумщині».

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

Сумщина стала першим регіоном в Україні, де ще в 2017 році створили Обласну цільову соціальну програму розв’язання пріоритетних проблем з використанням механізму соціального замовлення. Вона передбачає, що соціальні послуги громадянам можуть надавати не лише державні установи. Не секрет, що неурядові громадські організації всього світу відіграють провідну роль у виконанні соцзамовлення, а от українські НГО мають обмежені можливості, хоча відіграють особливо важливу роль у вирішенні цілого ряду цілої низки соціальних проблем, пов’язаних із насильством у сім’ї, небезпечними захворюваннями тощо. При цьому бюджет цих організацій наповнюється виключно за рахунок грантів, членських внесків, або благодійної допомоги.

Ініціатором створення Обласної цільової соціальної програми на Сумщині стала громадська організація «Клуб «Шанс», тож досвідом розв’язання пріоритетних проблем з використанням механізму соціального замовлення поділився лідер організації.

«За великим рахунком, що таке соціальне замовлення? Це механізм фінансування. Держава закуповує певні види послуг у соціальній сфері у неурядових організацій. – розповідає Олексій Загребельний, керівник громадської організації «Клуб «Шанс». – Цей механізм ми запропонували, як варіант, який, по-перше, значно дешевший, а по-друге, впливає на якість, адже створює конкуренцію».

«Громадська організація «Клуб «Шанс» працює з 2006 року. Наразі це найпотужніша ВІЛ-сервісна організація в Сумській області. Фахівці надають соціальні послуги у напрямках профілактики серед груп підвищеного ризику зараження ВІЛ, супроводу та підтримки людей, які мають ВІЛ, допомагають людям, які лікуються від туберкульозу, супроводжують пацієнтів замісної підтримувальної терапії тощо. Також громадські активісти працюють у закладах пенітенціарної системи: консультують та тестують на ВІЛ засуджених».

У рамках Програми послуги в громадських організацій, підприємців, комунальних установ закуповуються через систему ProZorro. Це дозволяє не створювати додаткові заклади, департаменти, управління, відділи, фінансувати будівлі та весь персонал, аби вирішити якусь одну соціальну проблему.
На Сумщині успішно пропілотували цей механізм і зробили прорив у бюджетній сфері для громадських організацій. Це дало змогу НГО професійно зростати та отримувати стабільний дохід у сфері, в якій вони працюють.

Цьогоріч Програмою передбачається вирішення суспільно важливої проблеми у сфері громадського здоров’я для пацієнтів, які приймають замісну підтримувальну терапію (ЗПТ) та наркозалежних засуджених, котрі звільняються з місць відбування покарання.

Делегація журналістів побувала в КНП СОР Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань, де ознайомились із роботою закладу та дізнались про співпрацю з громадськими організаціями.
Директор установи Тарас Злиденний розповів: «Ми надаємо допомогу наркозалежним і людям, які мають ВІЛ. У закладі працюють кваліфіковані спеціалісти: є власний сімейний лікар, лікарі-інфекціоністи, наркологи, медичні психологи тощо. Загалом, ми охоплюємо різні напрямки. Одним із основних завдань нашої роботи є розвиток системи громадського здоров’я на території області».

Крім того, КНП СОР Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань є замовником послуг соціального супроводу пацієнтів замісної підтримувальної терапії та наркозалежних засуджених, котрі звільняються з місць відбування покарання. Цьогоріч виконавцем цих послуг є ГО «Клуб «Шанс».

«Ми лікуємо наркозалежних, але ми не можемо займатися їх соціальним супроводом: лікарі не можуть займатися їх ресоціалізацією, супроводжувати споживачів наркотиків до адвокатів, юристів, перенаправляти та їздити з ними в інші медичні заклади міста чи області для здачі додаткових аналізів, допомагати у працевлаштуванні тощо. Саме тому, ми закуповуємо ці послуги в громадських організацій», – наголосив Тарас Злиденний.

Керівник закладу показав гостям підрозділи КНП СОР Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань та кабінет зменшення шкоди, в якому працюють соціальні працівники ГО «Клуб «Шанс».

Цей кабінет є унікальним, єдиним в Україні. Такі подібні кабінети є в Португалії, Швейцарії і… Сумах.
Соціальна працівниця громадської організації Яна Дейнека розповіла: «У цьому кабінеті ми видаємо відвідувачам інформаційні матеріали, чисті шприци, серветки, презервативи та лубриканти. Також саме тут збираються групи самодопомоги, проводяться інформаційні заняття для клієнтів і їх близького оточення. Окрім цього, для ми проводимо асистоване тестування на ВІЛ і гепатити, робимо скринінг на туберкульоз».

Також при Обласному клінічному медичному центрі цілодобово сім днів на тиждень працює кабінет екстреної психологічної допомоги «Телефон довіри». Спеціалісти в області психічного здоров’я (всього працює 6 фахівців) відгукуються на всі проблеми людей, які звертаються до них, навіть якщо пацієнти проживають в інших областях і навіть країнах. За необхідності фахівці роблять поглиблену психодіагностику, беруть участь у роботі мультидисциплінарної команди та ін. Всього обслуговують близько 20-25 звернень на добу.
Телефон довіри: 050 914 40 24; 0542 78 0000

«Наша держава переймає європейський досвід у сфері захисту вразливих верств населення та є передовою країною на пострадянському просторі, яка працює в цьому напрямку. Багато громадських організації з різних регіонів України роками проводили адвокаційну діяльність для того, аби держава взяла на себе відповідальність за ключові групи. І на сьогодні держава повністю бере на себе таку роль і забезпечує цих пацієнтів безкоштовними ліками, соціальним і медичним супроводом. Тож це була кропітка робота десятиліттями» — говорить Андрій Букін, директор Клуб «Шанс».

Вразливі особливі групи людей, що потребують соціалього супроводу, є в кожній державі, місті чи селі. Безперечно, такі люди несуть потенційну загрозу нам, нашим дітям, навіть якщо ми геть їх не помічаємо й не думаємо про них. Тому людям, у яких виникло питання навіщо допомагати наркоманам, людям із захворюваннями на СНІД, туберкульоз, забезпечувати їх замісною терапією та супроводжувати в прийнятті життєво-важливих рішень, хочу наголосити, що цим самим ми, перш за все, створюємо безпечне середовище! А ще –даємо людям шанс повернутись до нормального життя, врешті-решт – це добра справа з точки зору людяності, адже народне прислів’я «Від суми та від тюрми не зарікайся», інколи справджується, і часом люди потрапляють в такі складні життєві обставини, що не кожен у змозі з них самостійно вибратися. Можливо саме сумчани зрозуміли це першими, бо багатозначне слово сума сховалась у назві їхнього рідного міста Суми. Тож люди на Сумщині дуже щирі, мудрі й добрі.

У цьому ми переконались під час прес-туру «Як ідуть реформи на Сумщині» у межах проекту Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується USAID і виконується міжнародною організацією Internews.

Таміла ЖОРНЯК

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху