На Дніпропетровщині знайшли фрагмент плитки з багатою історією

На Дніпропетровщині знайшли фрагмент плитки з багатою історією

14 Лютого 2022 Культура, Новини

На Дніпропетровщині, у Марганці під час краєзнавчої експедиції представники товариства “Марганець Туристичний” виявили фрагмент керамічної плитки, яку понад 100 років тому виготовляли у Харкові на заводі барона Бергенгейма. Про це повідомив керівник товариства та міського краєзнавчого музею Мар`ян Корбут в ефірі Українського радіо Дніпра.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

За його словами, фрагмент знайшли в районі старої поліклініки.

“Ми помітили керамічний фрагмент просто на дорозі. Коли взяли його в руки, то побачили на ньому клеймо, але напис розпізнали не одразу. Тільки через місяць після досліджень стовідсотково можемо сказати, що це фрагмент плитки виробництва барона Бергенгейма з клеймом “ХАРЬКОВЪ”, — каже Мар`ян Корбут.

Як повідомив харківський історик Андрій Парамонов, подібні знахідки не можна назвати дивом, адже виробництво барона Бергенгейма, а це і плитка, і цегла, і каналізаційні труби, поширювалося по всій Російській імперії, відповідно і на Катеринославщині.

“У Харкові і досі зберігся корпус заводу Бергенгейма. Також збереглися фрагменти пічок для виготовлення цегли. У деяких будинках міста можна побачити цілі поверхи, викладені такою плиткою”, – розповів історик.

фрагмент керамічної плитки_Марганець

У Харківському історичному музеї ім. Сумцова підлога вимощена плиткою виробництва Бергенгейма. Старша наукова співробітниця музею Юлія Стаднік каже: плитка дуже якісна та міцна, її не намагаються замінити, бо сама будівля музею є історичною пам`яткою.

На її думку, на Дніпропетровщині можна знайти багато таких фрагментів, як у Марганці. Просто клеймо Бергенгейма ставили не на кожній плитці чи цеглині, тому ідентифікувати такі знахідки важко.

За словами Мар`яна Корбута, після того, як знахідка стала експонатом Марганецького міського краєзнавчого музею, місцева мешканка Валентина Ульвак подарувала музею неушкоджену плитку барона Бергенгейма. Жінка знайшла її у селі Високе Нікопольського району, на місці колишнього панського маєтку.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутити вгору