На Дніпропетровщині посилюють протидію домашньому насильству та проводять навчання для правоохоронців
20 Грудня 2023 Новини, СуспільствоЩороку в Україні із 25 листопада до 10 грудня триває кампанія «16 днів проти насильства». Її мета – привернення уваги до проблем подолання насильства в родинах, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок, про це йдеться у публікації “Вістей Придніпровʼя”.
Цього року правоохоронці Дніпропетровської області склали майже 12 тис. адміністративних протоколів про домашнє насильство та понад 7,3 тис. заборонених приписів, відкрили 213 кримінальних проваджень. Але наведені дані не можуть засвідчити справжню кількість, адже все ще більшість жертв домашнього насильства не звертається по допомогу.
НАВЧАННЯ І ДОПОМОГА
Рік тому Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію про запобігання домашньому насильству та насильству проти жінок. Ця конвенція встановлює кримінальну відповідальність за домашнє насильство, але саме законодавство з цього питання держава почала змінювати ще кілька років тому – від 2017 року.
«Щороку в Україні збільшується кількість звернень за фактом домашнього насильства. Але це не означає, що таких випадків стає більше, навпаки, що латентне явище домашнього насильства починає ідентифікуватись. І те, що раніше здавалось нормальною справою або «сімейними проблемами», вже починає розумітись як токсична поведінка однієї людини, яка призводить до шкоди здоров’ю – фізичному чи психічному іншої людини. Було проведено чимало тренінгів для працівників сектора безпеки – це не тільки поліція, а й прокурори, слідчі, судді, адвокати. Це дає можливість вважати, що подана в поліцію заява розглядатиметься, а не буде відкладена в сторону, а потім закрита у «зв’язку з малозначущою подією». Дуже важливо, аби фахівці розуміли, що малозначущих подій не існує. Ми аналізували судові рішення за 2020 рік і, на жаль, багато справ усе ще закривались із таким формулюванням, тому навчання потрібно продовжувати», – сказала урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко.
Вона зазначила, що в Україні були прийняті зміни до Кримінального кодексу щодо домашнього насильства, яке чиниться системно, але досі є чимало прогалин у законодавстві.
«Якщо дивитися на саму конвенцію, то вона базується на двох речах – захисті постраждалих та покаранні кривдника, але дуже важливою частиною є попередження таких дій у родині. Ця проблематика повинна залучатися до підготовки юристів, соцпрацівників, психологів тощо. Щоб вони знали, як працювати з обома сторонами», – сказала Катерина Левченко.
Вона зазначила, що в 2021-2023 роках уряд виділяв кошти на розвиток системи надання допомоги постраждалим від домашнього насильства на місцевому рівні. Гроші були надані громадам, щоб вони могли підтримати або створити сервіси допомоги.
РІЗНІ ЗАХОДИ
Важливо працювати не тільки з працівниками сектора безпеки, а й зі звичайними громадянами – їм потрібно пояснювати, що насилля в родині – це не норма, і терпіти його не можна. Тож аби більше людей дізналися про те, як можна допомогти собі в разі насилля в родині, на Дніпропетровщині волонтери проводять різноманітні заходи та соціальні ініціативи в різних громадах області, наголошуючи, що мовчання не допоможе подолати насильство. Розмовляють як із малечею, так і з їхніми батьками.
«Ми організовуємо просвітницькі проєкти, зустрічі з психологами, косультації для того, щоб люди дізнались про телефони гарячих ліній, адреси центрів та притулків для постраждалих. Наприклад, у школах Царичанського району проводяться тік-ток-сесії, Юр’ївська, Троїцька та Петриківська громади запровадили відеопроєкти «В стосунках немає дрібниць». Мета таких заходів – щоб діти змалечку знали, якими мають бути стосунки між чоловіком та дружиною, а яких варто уникати», – сказала експертка ГО «Промінь Дніпро» Наталія Зимівець.
МОБІЛЬНІ ГРУПИ
На території Дніпропетровщини працюють окремі сектори протидії домашньому насильству – це мобільні групи, які є у Дніпрі, Кривому Розі, Кам’янському, Павлограді, Новомосковську, Нікополі. Найближчим часом такі групи з’являться у Синельниковому. Тут працюють поліцейські, які пройшли навчання з протидії домашньому насильству, вміють працювати як із кривдником, так і з жертвою.
«Від початку року до нас надійшло 3693 виклики від громадян з приводу домашнього насильства, але такі факти підтвердились у 1916 випадках. Інші ситуації могли розцінюватись як хуліганство, розбій тощо. За добу до нас надходить від 3 до 14 викликів, у середньому щодня – це 9 викликів із цього приводу. Всього від початку року до поліції повідомили про факти домашнього насильства 1537 жінок, 142 чоловіки, 237 дитини», – зазначила інспекторка сектора протидії домашньому насильству відділу превенції Дніпровського районного управління поліції Єлизавета Вільхова.
В Україні існує національна гаряча лінія з протидії домашньому насильству, дзвінки безкоштовні: 0 800 500- 335 чи 116 -123 або 1547 з мобільного.
БЕЗОПЛАТНА ДОПОМОГА
«Через страх засудження суспільства, а також через непоінформованість про можливі способи захисту чимало потерпілих не здатні реалізувати свої права на захист. Безкарність породжує нові випадки», – сказав в.о. директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області Сергій Соколов.
Постраждалі від домашнього насильства мають право на усі види послуг від системи безоплатної правничої допомоги: від консультацій до представництва інтересів у суді. Все це для потерпілих було безкоштовно. Отримати консультацію юриста можна за номерами: 0 800 213 103 або (067) 721-31-03.
«Алгоритм дій для потерпілих не може бути однаковим. Знання своїх прав – це те, що може допомогти від домашнього насильства. Історії багатьох клієнтів і бюро системи безоплатної правової допомоги щоразу підтверджують – боротися з кривдниками потрібно правовим способом. Для цього слід офіційно звертатись до поліції, а потім – написати заяву про завдані насильницькі дії. До того ж робити це потрібно щоразу, якщо такі дії повторюються, і в своїй заяві наголошувати на повторюваності дій кривдника. Найбільшу кількість звернень щодо домашнього насильства маємо у Кривому Розі, Павлограді», – сказала начальниця відділу організації надання та забезпечення якості правової допомоги Ірина Мазана.
ТАМАРА БЄЛКІНА
фото з відкритих джерел
Гендерна політика, Днепр сейчас, Дніпропетровщина, Катерина Левченко, Підгородне, Стамбульська конвенція, Украина сегодня, адміністративні протоколи, домашнє насильство, кампанія "16 днів проти насильства", кримінальні провадження, новини, новини Підгородне, новости Днепра, новости Украины, новости области, правоохоронці, тренінги для працівників безпеки