Не такий страшний гендер, як його малюють

Не такий страшний гендер, як його малюють

21 Листопада 2019 Новини, Статті, Суспільство

Коли мова заходить про гендер, часом ця тема людям неприємна, аж до роздратування. Здавалося б, сучасний світ змінюється, і ми разом із ним, та сталість протягом століть і останніх десятиліть у поглядах на призначення чоловіка й жінки в нашому житті твердо засіли в мізках людей, і навіть якщо ви ніколи не задумувались над цим питанням, ваша поведінка й мислення видають переконливість ваших поглядів через певні стереотипи думок і вчинків.

Дуже простий приклад. Навряд чи хто серйозно задумувався над тим, чому вчителькам та ученицям в школах не так давно, близько років 40 тому, суворо забороняли носити штани, а дозволялось ходити тільки в спідницях та платтях. Бо такі були правила, та, на щастя, цей стереотип зламали, і всі зрозуміли, настільки смішною нісенітницею виглядає заборона носити зручні й теплі брюки.

Тож я впевнена, що причина несприйняття гендеру криється саме в неправильному розуміння суті цього слова. Адже частина людей ототожнюють гендер із процесом стиранням різниці між чоловіком та жінкою, зазіхання, на їх думку, на традиційні поняття про правильну поведінку жінки й чоловіка в суспільстві, з нетрадиційною сексуальною орієнтацією та навіть з викривленням норм християнської моралі. (Але ж після того як жінка одягла брюки, вона зовсім не перестала бути жінкою) В зв’язку з цим і поширюється на теренах багатьох країн, у тому числі й в Україні, антигендерний рух, як протидія прогресивним гендерним переконанням.

Спробуємо розібратись.

Виник термін гендер наприкінці 1960-их років (Де?). В українську мову термін гендер увірвався стрімко: у науковому академічному словнику він з’явився в  1990-х роках, а в 2005-му термін вже був зафіксований в Законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».

Для більш чіткого розуміння гендеру порівняємо його зі словом стать. Стать – це особливості, які різнять чоловіків і жінок, як то кажуть, від матінки-Природи. Це зрозуміло всім: відмінності в фізіології, зовнішності й т. д.

А от гендер – це теж відмінності між чоловіком та жінкою, але не природні, які є незмінними, а зумовлені соціальними й культурними чинниками, звичками, а значить змінні, варіативні, тимчасові особливості або норми поведінки людей різної статі.

Тут ви скажете, ну й добре, гендер, так гендер, безумовно чоловіки й жінки різняться і в різних культурах, різних країнах і в різні часи й епохи ці поняття кардинально різнились і змінювались, як, наприклад, до кінця ХІХ ст. вчителями в школах працювали виключно чоловіки, бо вважалось, що «чоловіки від природи розумніші». А зараз же ця професія типово жіноча.  І не тому, що жінки раптом стали від природи мудрішими, а чоловіки навпаки. Тут вступає в права інший стереотип, пов’язаний з переконанням, що чоловіки мають заробляти більше, от і заполонили освітні заклади практично одні жінки.

Все б нічого, та на фоні таких сталих переконань, стереотипів у поглядах на гендерну відмінність чоловіка й жінки, лакмусовим папірцем проявляються прояви дискремінації та навіть насильства.

До речі, відповідно до статей основного закону нашої держави – Конституції України – жінки й чоловіки мають рівні права. Та на практиці доводимо, що можливості реалізувати свої права мають не всі.

За статистикою біля 90% жінок в Україні потерпають від домашнього насильства. Причини – стереотипи на кшталт: жінка – «берегиня», її функція – приготування їжі та догляд за дітьми, бо традиційно саме на плечі жінки покладені обов’язки охоронниці домашнього вогнища, турботи, пов’язані з веденням домашнього господарства.

А при цьому, зібравши інформацію по 217 країнах світу, дослідники підрахували, що домашня робота й догляд за родиною займає в жінки аж 23 роки!

З іншого боку, стереотип, пов’язаний із переконанням, що чоловік має заробляти багато грошей, забезпечувати всю сім’ю, теж призводить до негараздів у  родинах, бо не кожен чоловік може досягти тої високої планки, яку йому, під впливом суспільного мислення, ставить жінка. Постійні утиски, докори та невдоволення в таких умовах теж руйнують відносини у родині.

Не секрет, що за одну й ту ж саму роботу жінкам на 28% платять менше, ніж чоловікам, і якщо в роботодавця буде вибір кого взяти на роботу з молодих спеціалістів, хлопця чи дівчину, частіше за все візьмуть хлопця, адже через деякий час дівчина може піти в декретну відпустку…

З метою привернення уваги суспільства до кричущих проблем домашнього насильства, щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою.

Отже, проблема визнана, вона існує. Та як її вирішувати? Однією з причин називають те, що нашою країною та світом правлять переважно чоловіки.

В 2016 році в Україні нарешті ратифікована Резолюція 1325 «Жінки, мир, безпека», що прийнята Радою Безпеки 31 жовтня 2000 року, в якій ідеться саме «про розширення ролі й внеску жінок в рамках польових операцій Організації Об’єднаних Націй, і особливо серед військових спостерігачів, цивільного поліцейського персоналу, співробітників з прав людини і гуманітарного персоналу».

Прихильники громадської думки «Жінки – це 50 % успіху України» також виступають за гендерну рівність у доступі до управління державою.

«Але це ж очевидно! – дивувався якось один знайомий із Швеції. – У вас близько 54 % населення – жінки. Отже, і в парламенті, і в усіх інших органах влади їх має бути набагато більше, ніж тепер».

Згідно з дослідженням Емі Стейгервальт і Джефрі Лазаруса, професорів політології в Державному університеті Джорджії, жінкам важче потрапити на виборчу посаду, але коли вони таки отримують її, то справляються краще.

Ось портрет Верховної Ради України, в якому жінки становлять 20,8 %.

А от портрет Слобожанської об’єднаної територіальної громади, однієї з найуспішніших громад України, лідера децентралізації, виглядає так.

Тож робімо висновки, чи треба нам жахатися ґендерної рівності, чи, можливо варто зрозуміти, що зміни на краще в нашому житті залежать і від нашого мислення, вчинків та вибору.

Зрештою, місце жінок ХХІ століття в країні, де йде війна, триває криза, гальмуються реформи й досі панує популізм, точно не тільки на кухні, а часто навіть і зі зброєю в руках.

Чим займатись і ким бути – це право вибору кожного, не важливо, чоловіком ти народився чи жінкою, а важливо, щоб це право підкріплювалось можливістю реалізації.

Таміла ЖОРНЯК

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору