Український ринок овочів та фруктів вирізняється нестабільністю. Ціни змінюються по кілька разів на сезон, тож багатьох жителів Дніпропетровщини непокоїть питання, скільки коштуватимуть найнеобхідніші продукти у новому році. Експерти заспокоюють: подорожчання чекати не варто, а, швидше, навпаки.
Багато запасів
Цьогоріч ми спостерігали, як навесні стрімко подорожчали капуста та цибуля. Аби наситити ринок овочами в новому сезоні виробники зробили акцент саме на цих культурах. Як наслідок, маємо низькі ціни і, за прогнозами експертів, подорожчання чекати не варто. «Склалася сприятлива для покупців ситуація, коли капуста коштує 3 грн і передумов для підвищення її вартості немає, бо запасів достатньо. Надалі на ринку з’являтиметься капуста гіршої якості, яку треба буде реалізовувати, тож можемо очікувати певне здешевлення.
З цибулею ситуація також стабільна. Немає проблем із запасами, тому після Нового року, якщо не станеться погодних катаклізмів, даний овоч буде на ринку у потрібній кількості», — говорить керівник проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» Олександр Хорев. Подібна ситуація з морквою та буряком. Нині гуртова ціна на них складає 3 та 3,20 грн відповідно. Виробники збільшили площу під посів цих культур та отримали надлишок. «Багато коренеплодів залишилося в полі, тому що їх невигідно збирати, коли ціна менш як 3 грн», — наголошує Олександр Хорев.
Щодо картоплі, експерт зазначив, що дефіцит її було створено штучно — виробниками та ЗМІ. Зараз картопля дешевшає, її гуртова ціна — 8 грн. «Те, що ми можемо бачити на ринках і в магазинах — це картопля з Білорусі. Продавці не зменшують ціну, бо не можуть її віддати дешевше, ніж купили. Але вартість поступово знижується. Надалі овоч дешевшатиме, бо його достатньо», — говорить Олександр Хорев.
Натомість дуже зросли ціни на тепличні помідори та огірки — вирощені в Україні вже закінчились, тож експортуємо з Туреччини.
Низький урожай
Ситуація з овочами — більш оптимістична, ніж із фруктами. Українська гордість — яблука — цьогоріч не вродили, і тому виробники отримали низький урожай. Фрукти вищого сорту аграрії відправляли на експорт, бо торік узяли на себе договірні зобов’язання, а українцям залишили яблука першого та другого сортів. «Починаючи з вересня, всі супермаркети потребували яблук лише другого сорту, бо на них ціна дешевша. Якісне яблуко коштувало від 12 грн, а з логістикою виходило, що в магазині воно мало б продаватись мінімум 20 грн за 1 кілограм, тож не було попиту», — пояснює Олександр Хорев. Він також зазначив, що на прилавках потроху починають з’являтися польські яблука, і це дає змогу магазинам не підвищувати ціни.
За словами експерта, вартість цитрусових нині на тому ж рівні, що й торік, а деякі фрукти, наприклад, банан, узагалі дешевші, ніж у грудні 2018-го. Причина — зміцнення національної валюти і порівняно низький курс долара. Якщо будуть коливання «зеленого», то ціна «стрибатиме» і на мандарини з апельсинами.
Загалом, як вважає експерт, стрімких коливань цін на плодово-овочевому ринку України найближчим часом не передбачається.
Анастасія Нефретова, фото pixabay