На перший погляд просте запитання викликає багато суперечок. Хтось додає мед у напої та сніданки, вважаючи його більш корисним та натуральним, інші залишаються вірними класичному рафінованому цукру, аргументуючи, що це фактично одна й та сама речовина.
Але що каже наука? Що насправді відбувається в організмі, коли ми обираємо один із цих підсолоджувачів?
Не все так однозначно
Відповідь насправді не така однозначна, як хотілося б. Обидва продукти мають природне походження, проте різну хімічну структуру і навіть вплив на організм. І хоча мед часто вважають “більш корисним” варіантом, це не завжди так.
Калорії та склад
Білий цукор на 99,9% складається з сахарози — молекули, що в процесі травлення розщеплюється на глюкозу та фруктозу. Це чисте джерело енергії, у ньому немає вітамінів чи мінералів. В одній чайній ложці цукру міститься близько 16 калорій.
Мед, у свою чергу, містить воду, ферменти, антиоксиданти, невелику кількість вітамінів групи B, а також мінерали, такі як калій і магній. Одна чайна ложка меду має приблизно 21 калорію. Так, це більше, ніж у білому цукрі, але й склад значно багатший.
Глікемічний індекс
За даними Гарвардської школи охорони здоров’я, глікемічний індекс білого цукру становить близько 65. У меду він коливається від 35 до 60 залежно від виду. Чим нижчий ГІ, тим повільніше підвищується рівень цукру в крові після вживання продукту. Це особливо важливо для людей із діабетом або інсулінорезистентністю.
Антиоксиданти та протизапальні властивості
Цукор не має жодних протизапальних властивостей, ба більше, може підсилювати запальні процеси в організмі, особливо при надмірному вживанні.
Натомість мед містить антиоксиданти, флавоноїди та фенольні кислоти. У дослідженні, опублікованому в журналі Oxidative Medicine and Cellular Longevity (2018), йдеться про здатність меду знижувати окислювальний стрес і підтримувати імунну функцію.
Ще одне дослідження, цього разу в журналі Iranian Journal of Basic Medical Sciences, показало, що регулярне вживання натурального меду може мати легкий антибактеріальний ефект та підтримувати мікрофлору кишечника.
Важливі застереження
Попри всі переваги, мед — це також цукор. І надмірне його вживання так само навантажує печінку, підшлункову залозу і, врешті, може призводити до збільшення ваги. До того ж він не рекомендується дітям до року через ризик ботулізму.
Ще одне важливе застереження — якість продукту. У супермаркетах можна знайти багато “меду”, що насправді є сумішшю глюкозного сиропу та ароматизаторів. У такому випадку користь цього продукту дорівнює нулю.
Висновок
Мед має деякі переваги над цукром, але він не є “здоровою їжею” у повному розумінні цього слова. Його варто вживати помірно, як і будь-який інший підсолоджувач. Якщо обирати між двома варіантами, то краще надати перевагу якісному натуральному меду, особливо коли йдеться про чай чи кашу зранку.
фото з відкритих джерел
«Здорове харчування», Днепр сейчас, Підгородне, Украина сегодня, антиоксиданти в меді, білий цукор і здоров'я, глікемічний індекс меду, калорійність меду, мед проти цукру, натуральні підсолоджувачі, новини, новини Підгородне, новости Днепра, новости Украины, новости области, порівняння меду і цукру, цукор та запалення, який підсолоджувач корисніший