Втрати та виклики: як війна змінила демографію України

Втрати та виклики: як війна змінила демографію України

28 Лютого 2024 Новини, Суспільство

Повномасштабна війна загострила і без того невтішну демографічну ситуацію в країні. Скільки українців живе в Україні зараз, скільки буде після війни, а також як запобігти одній із найбільших демографічних катастроф в історії України, – з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.

Вбивства та примусова депортація українців, виїзд мільйонів біженців, зменшення кількості сімей, що планують дітей, – призвели до руйнування трьох демографічних складників формування людського капіталу: народжуваності, тривалості життя та міграції.

СКІЛЬКИ УКРАЇНЦІВ ЖИВЕ В УКРАЇНІ

Останні 30 років, від 1993 року, чисельність населення України системно скорочується: якщо на той час у країні мешкало 52,2 млн людей, то на початку 2022-го, за даними Державної служби статистики, вже 41,6 млн. Більш позитивні дані наводить ООН: за їхніми підрахунками, на початку 2022 року населення України складало майже 43,8 млн. Утім, ці показники – дуже умовні, оскільки враховують мешканців окупованих на той час районів Донецької, Луганської областей та Криму.

Таке різке зменшення пояснюють багатьма причинами – виїздом українців за кордон на постійне проживання, збільшенням рівня смертності, пандемією коронавірусу, а також війною, що триває з 2014 року. Повномасш­табне вторгнення рф лише загострило проблему. За даними управління Верховного комісара ООН у справах біженців, унаслідок війни за кордон емігрувало понад 6 млн українців. Отже, в Україні залишилось від 35 до 37 млн громадян, а на підконтрольних територіях – близько 30 мільйонів.

Водночас у країні суттєво скоротився рівень народжуваності. «Щоб забезпечити просте відновлення поколінь за українських умов смертності, треба щоб пересічна жінка за своє життя народила десь 2,15 дитини. У 2021 році на одну жінку народжувалося 1,2 дитини. Щодо 2022 року, то ми оцінюємо рівень народжуваності десь 0,9 дитини на одну жінку. Катастрофічне падіння народжуваності ми відчули у 2023 році – показник складає десь 0,7 дитини на одну жінку», – зазначає Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи.

ЩО БУДЕ В КРАЇНІ ПІСЛЯ ВІЙНИ

Подальша динаміка чисельності населення України передусім залежить від тривалості війни. Чим довше вона триває – тим більше військових та цивільних громадян втрачає країна, більше біженців вирішують не повертатися, менше сімей планують дітей у найближчій перспективі.

За оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень, якщо війна закінчиться наприкінці 2024 – на початку 2025 року, то за 12 років, у 2037-му, населення України в міжнародно визнаних кордонах складатиме 30,5 млн. Дослідники орієнтуються, що після війни повернуться 50-60% біженців, однак, відбуватимуться й зустрічні міграційні потоки, адже відкриття кордонів дасть змогу чоловікам від’їжджати до своїх сімей в інші країни.

«Чи буде такої кількості українців достатньо, зараз важко сказати. Все залежить від того, яку модель розвитку економіки буде обрано після закінчення війни – сировинну чи економіку переробки, та скільки робочої сили вона потребуватиме, які галузі будуть на першому місці. Якщо західні партнери інвестуватимуть в Україну багато коштів, то, найімовірніше, власної робочої сили нам не вистачить і буде необхідність розглядати питання про залучення трудових мігрантів», – пояснює Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи.

Експерти резюмують, що такі песиміс­тичні прогнози – це попередження державі. Аби уникнути катастрофи, Україні потрібно терміново розробляти демографічну політику, що передбачатиме конкретні кроки, – стимулюватиме біженців повертатися в Україну, а молодь – народжувати двох чи більше дітей. В іншому разі наслідки будуть украй невтішними.

Підготувала Наталія Ковальчук

фото з відкритих джерел

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору