Навіть їстівні гриби можуть стати небезпечними для здоров’я, якщо вони ростуть у несприятливих екологічних умовах. Під час посухи гриби можуть накопичувати у високих концентраціях шкідливі елементи, такі як цезій, ртуть, свинець, кадмій та інші токсичні речовини. Це робить їх токсичними та здатними викликати гострі отруєння, особливо якщо їх вживати сирими або після неправильного приготування.
У людей з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, такими як гастрит, холецистит, гепатит, панкреатит, а також у людей похилого віку та дітей, навіть правильно приготовані їстівні гриби можуть викликати загострення цих хвороб. Це пов’язано з тим, що грибні відвари мають екстрактивну дію на залози шлунково-кишкового тракту.
Усі, хто підозрює у себе гостре отруєння грибами, повинні негайно звернутися за медичною допомогою і бути госпіталізованими до відділення реанімації або до профільних відділень з лікування отруєнь.
Тому гриби слід вживати з великою обережністю та в невеликих кількостях, дотримуючись усіх правил приготування та враховуючи можливі ризики для здоров’я.
фото з відкритих джерел
Днепр сейчас, Екологічні умови, Підгородне, Украина сегодня, гастрит, гепатит, здоров'я, лікування отруєнь, медична допомога, новини, новини Підгородне, новости Днепра, новости Украины, новости области, отруєння грибами, панкреатит, правильне приготування, реанімація, токсичність, холецистит, шкідливі елементи, їстівні гриби