налоги

Житлова нерухомість: податок за «зайві» квадратні метри

26 августа 2022 Новини, Україна

Уже кілька років поспіль кожні шість місяців в Україні зростає мінімальна заробітна плата. Та разом із нею збільшуються і податки та штрафи. Зокрема, підвищився податок на нерухомість і цьогоріч за квадратний метр зайвої площі квартири чи будинку доведеться викласти 90 грн.

ЗВІТНИЙ РІК

Оплачувати за квад­ратні метри, що перевищують установлені в Податковому кодексі норми, доведеться і фізичним, і юридичним особам та навіть нерезидентам країни, які втім мають об’єкти житлової або нежитлової нерухомості. Зазначимо, податок цей не новий та діє в Україні вже кілька років. Сплачувати його повинні ті, площа квартири в яких перевищує 60 кв.м, а будинку — 120 кв.м. Також це стосується і тих, хто є власником чи володіє часткою будинку та квартири, сумарна площа яких перевищує 180 кв.м.

«Обчислення суми податку за об’єкт/об’єкти житлової нерухомості здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси, тобто місцем реєстрації власника такої нерухомості. Сплачується податок за місцем розташування будинку чи квартири. Строки сплати податку — 60 днів від дня вручення податкового повідомлення-рішення», — сказала начальниця Лівобережного відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС в області Інна Сердюкова.

Вона зазначила, що ставка податку розраховується у розмірі 1,5% від мінімальної заробітної плати за минулий рік, тобто такої, яка була встановлена на 1 січня звітного року. У податківців звітним роком у 2022-му вважається минулий. Тобто цьогоріч особи будуть платити за користування квадратними метрами минулого, 2021 року. «Наприклад, станом на 01.01.2021 мінімальна заробітна плата складала 6 000 грн, відсоткова ставка по Дніпру — 1,5%, тому одержуємо, що 1 кв.м об’єкта житлової нерухомості складає 90 грн», — сказала Інна Сердюкова.

НАДЛИШКОВІ МЕТРИ

Платити за всі квад­ратні метри житла не доведеться. Податок вираховується лише за надлишкові. Тобто, якщо людина має квартиру площею 70 кв.м, то дозволені 60 кв.м податком не обкладаються і вирахувати, скільки потрібно віддати державі, просто: від 70 відняти 60, отримаємо 10, тобто лише ці 10 кв.м оподатковуються. Така ж схема діє і під час обчислення податку за будинок. При цьому кількість будинків чи квартир неважлива, платити за «зайві» метри потрібно з кожного об’єкта.

«База оподаткування обчислюється на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків», — зауважила Інна Сердюкова.

СУЧАСНІ КОРЕКТИВИ

Через війну додалися і деякі зміни Податкового кодексу. Верховна Рада внесла свої зауваження до правил оподаткування квартир та будинків. Зокрема, в період з 1 березня до 31 грудня податок на надлишкові квадратні метри не нараховуватимуть тим особам, житло яких знаходиться у зоні бойових дій (де вони велись або нині ведуться). Також ця норма діє на тих територіях, що нині тимчасово окуповані.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Прокрутить наверх