Зверніть увагу: у чому небезпека куріння кальяну

Кальян

Зверніть увагу: у чому небезпека куріння кальяну

16 Листопада 2022 Здоров’я, Новини

Останнім часом куріння кальяну набуло особливого поширення і як легкодоступний різновид відпочинку пропонується у багатьох кафе та ресторанах. Реклама активно «наполягає» на тому, що ароматний кальян – це цілком безпечний спосіб розслабитись і приємно провести час. Але уявлення про те, що він не приносить шкоди здоров’ю, хибне.

ОСОБЛИВИЙ «ФІЛЬТР»

Кальян – це пристрій для куріння, за допомо­гою якого дим пропус­кається через рідину, де він фільтрується та охолоджується. Проте така «фільтрація» не дає змоги нейтралізувати шкідливі речовини, що містяться у диму. Кальяни можуть бути з тютюном або без нього, мати в собі ароматизатори та різні смакові домішки, а часом і наркотичні речовини. Закон України №2899 обмежує реалізацію та вживання тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їхнього згоряння. Результати опитування ESPAD2019 засвідчили, що майже 32,2% молодих людей віком від 14-17 років мають досвід куріння каль­яну. При цьому вони пояснюють свій вибір тим, що такий «відпочинок»допомагає їм розслабитися та не має шкідливого впливу на організм. Однак, за даними ВООЗ, одна година куріння кальяну еквівалентна приблизно 100 викуреним сигаретам.

ОСНОВНІ РИЗИКИ

Відповідно виникає запитання: «Чому куріння кальяну небезпечне для здоров’я»? Медики звертають увагу на таке:

  • Під час вдихання диму в процесі куріння кальяну в організм людини потрапляють значно вищі рівні монооксиду вуглецю (чадного газу), що призводить до проблем із серцево-судинною системою, кисневого голодування тканин організму з можливим настанням запаморочення тощо.
  • У людей, які курять кальян, значно вищі ризики заразитись такими інфекційними хворобами, як туберкульоз, герпес і гепатит. Змінний мундштук не рятує від передачі цих захворювань, оскільки основні збудники інфекцій потрапляють у частини кальяну, які не піддаються спеціальній хімічній та термічній обробці після використання і навряд чи стерилізуються у громадських закладах після кожного сеансу куріння.
  • Кальянний дим підвищує ризики роз­витку раку легень, респіраторних хвороб, захворювань ротової порожнини. У вагітних підвищуються ризики передчасних пологів.
  • Під час куріння кальяну виділяються різноманітні хімічні речовини. Це поліциклічні ароматичні вуглеводні, що є канцерогенами; чадний газ і тверді часточки, що можуть мати негативний вплив на людей навколо, які їх вдихають. Тому навіть перебувати у приміщенні, де курять кальян, небезпечно.
  • Куріння кальяну підвищує частоту серцебиття, середній артеріальний тиск та індекс збільшення аорти, що призводить до артеріальної жорст­кості. За даними, опублікованими у The American Journal of Cardiology, навіть одна «сесія» куріння кальяну впливає на серцебиття та кров’яний тиск.
  • Також ця згубна звичка викликає залежність, адже в кальянній суміші присутній той же нікотин, що і в сигаретах.

З огляду на вищесказане, пам’ятайте про небезпеку кальяну, обирайте здорове та якісне життя.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА
фото із відкритих джерел

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top