Вимкнення електроенергії через ворожі обстріли об’єктів інфраструктури змушують нас пристосовуватися до життя по-новому. На години, коли світло з’являється, заплановано уже стільки справ! Проте найголовніше, що потрібно людині для фізичного життя і здоров’я, це, звісно, їжа.
“Вісті Придніпровʼя” розбирались, як організувати власне харчування, щоб у темряві отримувати збалансовану й здорову їжу, пропонує спеціалістка з раціонального харчування Наталя Гречанюк.
«Найперше, потрібно мати вдома стратегічний запас продуктів, заготовлених заздалегідь для використання під час настання надзвичайних ситуацій, – каже вона. – Головні характеристики продуктів із переліку стратегічного запасу: тривалий термін зберігання, висока поживна цінність, якість і безпечність для споживання, надійне упакування, можливість приготування за відсутності електрики й газопостачання».
Пані Наталя зауважує, що кількість таких продуктів удома слід розраховувати, зважаючи на норми споживання їжі для конкретної сім’ї. «Складіть зразкове меню, – радить спеціалістка. – Подумайте, скільки ви споживаєте щодня, без чого можете обійтися, а які продукти обов’язкові, і робіть запаси розумно. Пам’ятайте про соціальну відповідальність та підтримку вразливіших груп населення».
За словами Наталі Гречанюк, список потрібних продуктів виглядає приблизно так: консерви м’ясні (тушкована свинина чи яловичина), рибні, овочеві, бобові; продукти швидкого приготування (локшина, порошкове пюре); крупи (пшоно, гречка, рис, горох); макаронні вироби; борошно, цукор, сіль; чай та кава; молоко тривалого зберігання, сухе молоко; сухарі, крекери, хлібці; багаті на швидкі вуглеводи продукти (варення, мед, згущене молоко, арахісова паста); олія. Цей базовий набір можна урізноманітнити соліннями, швидкими снеками, приправами…
Вода – найголовніший продукт нашого резерву. Найкраща тара для її зберігання – скляні або емальовані ємності. І, звісно, має бути запас бутильованої води в оригінальній упаковці. «Через перспективу тривалого блекауту в багатьох із нас виникає логічне запитання: що, а головне – як приготувати поїсти, коли немає світла, води чи газу, – продовжує Наталя Гречанюк. – Раджу придбати портативну газову плиту, туристичну горілку чи хоча б пакети для розігріву їжі. З такими речами в домі ви почуватиметеся впевненіше.
Тож що може бути на вашому столі, коли немає електрики та газу? Може, не суперкорисно, але швидко, поживно і смачно – це все про бутерброди.
Також салати – є безліч варіантів ситних салатів, які можна приготувати на основі консерв. Наприклад: консервована кукурудза, будь-яка рибна консерва, свіжий огірок та сухарики. Або консервована квасоля, помідор та цибуля. Варіацій безліч, зважаючи на конкретні вподобання й можливості. Заправляйте їх на власний розсуд, експериментуйте із поєднаннями та використовуйте насамперед ті продукти, які швидше зіпсуються.
Приготувати, наприклад, кашу можна і без варіння. Достатньо залити крупу холодною водою і залишити на ніч або запарити у термосі. Можна додати до неї м’ясну чи рибну консерву. Дуже виручить сезонна консервація, а також свіжі овочі й фрукти, які не потребують приготування. Заморожені готові страви – котлети, відбивні, млинці з різноманітними начинками – також можуть стати частиною меню. Морозильна камера триматиме холод довше, ніж холодильник, а у разі розморозки буде мінімальний, але вже готовий набір страв. Покупні кисломолочні продукти доповнять і розширять раціон». Потішити в холодні й темні часи зможуть цукерки, печиво, шоколад, енергетичні батончики, сухофрукти.
ІРИНА ЛЬВОВ,
фото з відкритих джерел
«Здорове харчування», Днепр сейчас, Наталя Гречанюк, Підгородне, Украина сегодня, блекаут, водний запас, зберігання продуктів, новини, новини Підгородне, новости Днепра, новости Украины, новости области, приготування їжі без газу, раціон харчування, рекомендації з харчування, стратегічний запас продуктів, харчування без електрики