Чи будуть примусово мобілізувати жінок в Україні

військовий облік_мобілізація

Чи будуть примусово мобілізувати жінок в Україні

14 Вересня 2022 Новини, Україна

Багато галасу наробив закон, прийнятий іще наприкінці минулого року, який зобов’язував жінок деяких спеціальнос­тей обов’язково ставати на військовий облік. У переліку тих, хто повинен це зробити, були навіть прибиральниці, а вікова межа становила від 18 до 60 років. Згодом документ підкорегували, залишили лише 14 професій. На облік українки повинні були стати з 1 жовтня цього року, але знову вносять певні зміни.

НОВИЙ ДОКУМЕНТ

Запрацював закон про обов’язковий військовий облік для жінок у березні 2022-го. В ньому не прописано чітких дат і багато хто з українок почали турбуватися, що, по-перше, в жовтні їм уже потрібно стати на облік, а по-друге, – їх можуть одразу мобілізувати і відправити на фронт. Міністерство оборони та парламентарі почали заспокоювати громадян та вирішили дещо змінити документ і роз’яснити, коли саме і кому потрібно йти до військкомату.

Згідно із прийнятим законом, ставати на облік повинні були жінки 14 професій, серед яких: хіміки, радіотехніки, комп’ютерні інженери, спеціалістки з кібербезпеки, маркетингу та фізичної терапії, географи, медики та стоматологи тощо. Як зазначалось у документі, якщо вчасно не навідатися до територіального центру комплектування, то може очікувати штраф. Також не була визначена дата, до якої жінка повинна стати на облік. «Нині розробляється новий документ, який внесе зміни до законопроєкту про військову службу і жінок будуть ставити на облік винятково за добровільною згодою і бажанням.

Від 1 жовтня постановка на облік є, але кінцева дата не названа. Навіть якщо військовозобов’язана нині стане на облік, то її можуть мобілізувати не пізніше, ніж через місяць після закінчення «особливого періоду», який діє в нашій країні з 2014 року і триватиме до кінця війни. Тоб­то одразу ніхто на фронт відправляти не буде», – зазначив спеціаліст системи безоплатної правової допомоги Дніпровського міського центру Олександр Юхименко. Він повідомив, що в Міністерстві оборони України та у профільному комітеті Верховної Ради прийнято рішення щодо доопрацювання відповідного документа.

ВЛАСНЕ БАЖАННЯ

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр зазначила, що нині вже доопрацьовується проєкт Закону «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Зміни передбачають, що взяття на військовий облік жінок буде винятково добровільним. «Водночас, розуміючи, що законотворчий процес є тривалим, паралельно Міноборони в межах повноважень підготувало наказ, яким учергове відтермінувало строки взяття жінок відповідних професій на військовий облік іще на рік – до 1 жовтня 2023 року», – сказала Ганна Маляр. Вона зауважила, що ніяких обмежень для жінок не існує. Вони можуть спокійно перетинати кордон, їх та їхніх роботодавців не штрафуватимуть. Будь-яка жінка може прийти до військкомату винятково за власним бажанням.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору