Поради з правильного харчування: 12 принципів для щоденного раціону

Поради з правильного харчування: 12 принципів для щоденного раціону

17 Червня 2024 Здоров’я, Новини

Правильне харчування – основа здорового способу життя. Дотримання цих принципів допоможе зміцнити здоров’я та покращити загальне самопочуття.

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

1. Їжте, коли відчуваєте голод. Не змушуйте себе їсти «за компанію» чи через звичку. Прислухайтеся до свого організму і їжте тільки тоді, коли ви дійсно голодні.

2. Відпочиньте перед прийомом їжі. Перед їжею зробіть перерву на 15 хвилин, особливо після напруженої роботи або дороги. Це допоможе налаштуватися на прийом їжі та покращити травлення.

3. Приймайте їжу спокійно. Їжте невеликими порціями, ретельно пережовуючи кожен шматок. Під час їжі зосередьтеся на їжі, а не на телевізорі чи розмовах. Уникайте їжі «на бігу».

4. Обмежте кількість страв під час одного прийому. Вживайте 2-3 різні страви за один прийом їжі. Розділіть свій денний раціон на 4-6 прийомів замість одного-двох.

5. Вибирайте свіжі та натуральні продукти. Віддавайте перевагу свіжоприготовленим стравам з натуральних продуктів. Мінімізуйте споживання майонезів, кетчупів та інших покращувачів смаку. Уникайте фаст-фуду.

6. Не пийте воду під час їжі. Не вживайте воду перед або під час прийому їжі. Однак пам’ятайте про необхідність пити воду протягом дня. Випивайте від 1 до 2 літрів негазованої води між прийомами їжі.

7. Включайте більше свіжих овочів та фруктів у раціон. Свіжі овочі та фрукти повинні становити половину або дві третини вашого раціону.

8. Обирайте пісні білкові продукти. Вибирайте пісні сорти м’яса, яйця, рибу. Споживайте кисломолочні продукти (сир, йогурти, кефір) та рослинний білок (горох, боби, горіхи у невеликих кількостях).

9. Не відмовляйтеся від хліба, рису, картоплі, макаронів. Ці продукти містять важливі нутрієнти, такі як калій, магній, фолієва кислота та інші.

10. Використовуйте оливкову олію для приготування їжі. Для приготування їжі віддавайте перевагу оливковій олії, уникайте жирних страв.

11. Контролюйте споживання цукру та солі. Цукор – не більше столової ложки на день, сіль – не більше чайної ложки. Слідкуйте за цими показниками, щоб уникнути негативних наслідків для здоров’я.

12. Обирайте здорові методи приготування їжі. Найкраща їжа – це та, яка приготовлена на пару, шляхом запікання або відварювання.

фото з відкритих джерел

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!
Прокрутка до верху